ANKARA HABERLERİ

Levha savaşları yargıya taşındı

Cengizhan ÇATAL
05.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara genelinde toplam 1925 cadde, 420 mahalle ve 24 bin 644 sokağın numaralarının değişmesiyle ilgili olarak vatandaştan ilk kanuni tepki geldi. Değişecek olan 75 bin levhayla ilgili olarak Mahir Akkar yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Cengizhan ÇATAL

EMEK ve Bahçeli’de değişen sokak ve cadde numaraları yargıya taşındı. Mahir Akkar isimli vatandaş yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin iptali istemiyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumu aleyhine dava açtı.

Akkar, dava dilekçesinde yürürlüğe konan "Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik" kapsamında yapılmakta olan işlemlerin durdurulmasını ve bu yönetmeliğin kaldırılmasını talep etti. Akkar, Emek ve Bahçeli halkının ortak bir platformda bu yapılana karşı çıkması gerektiğini söyledi.

Dava dilekçesinde oturdukları semtin 60 yıllık bir tarihi olduğunu ve bu süre içinde adres konusunda hiçbir karışıklık yaşanmadığını, bu uygulama ile binlerce kişinin resmi ve özel bağlantılarının kaybolduğu belirtildi. Bu uygulamayla bir kaos oluştuğununun ifade edildiği dilekçede, sorumlular tarafından önceden bilgilendirme yapılmadığını, neden değişikliğe gidildiğini kimsenin bilmediğini kaydedildi. Dilekçede şöyle denildi:

ÖSS EVRAKLARI NEREYE GİDECEK?

"Şikayetler konusunda muhtarlık ve Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi’nin numarataj bölümünü adres göstermektedir. Ancak ilgili birimdeki yetkililer de gerekçenin yeni numarataj bilgi sistemi olduğunu öne sürmekte, başka bir açıklama yapmamaktadır. 60 yıllık sokak numaraları nasıl olur da iki günde değişir? Yarın bir gün ÖSS sonuçları açıklandığında kayıt için gerekli olan evraklar postacı tarafından hangi sokağa götürülecek? Yaklaşan seçimde insanlar hangi adrese göre oy kullanacak? Yapılan bu değişikliğin amacı insanların sağlıklı oy kullanmalarını engelleyerek siyasi bir rant sağlamak da olabilir.

KÖTÜ VE HUKUKA AYKIRI

Sokak numaralarının değiştirilmesi, İçişleri Bakanlığı ve TÜİK’in genelgelerine dayanarak Büyükşehir Belediyesi tarafından olabilecek en kötü şekilde yapılmıştır. Bu duruma rağmen Büyükşehir Belediyesi’ne dava açmak bir işe yaramaz. Çünkü onlar kendilerinin sadece uygulamakla yükümlü olduklarını söyleyip işten sıyrılacıklardır. Eğer bu dava bizim açımızdan olumlu sonuçlanırsa Büyükşehir Belediyesi’ne de yeterli bilgilendirme yapmadığı için dava açacağım. Şu an bir kaos ortamı yaratılmaktadır. Gerçekleştirilmeye çalışılan işler hukuka aykırıdır. Bu uygulamaya devam edilmesi halinde giderilmesi güç veya imkansız zararlar ortaya çıkacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Levha savaşları yargıya taşındı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı