Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Levent’te dev internet kafe

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bugün Levent'te yeni bir internet kafe açılıyor. E-mania'nın özelliği, bu alandaki en büyük yatırımlardan biri olması. 600 metrekarelik mekanda 73 bilgisayar, bir kafe ve bir mağaza bulunuyor.

  İnternet kafeler artık şehir hayatının bir parçası. Bugün Levent'te açılacak olan e-mania'yı diğer internet kafelerinden ayıran bazı özellikleri var. E-mania insanların sadece chat yapacakları bir yer olarak düşünülmemiş. Amaç insanların hem interneti kullanmaları hem de sosyal bir ortamda bulunmaları.

  600 metrekare kullanım alanı olan e-mania'nın bir kafesi ve en son teknolojik ürünlerin satıldığı bir mağazası bulunuyor.

  Üç bölümü var

  Adını www.emania.ws portalından alan e-mania'nın, kafesinin adı cafe mania, teknolojik ürünler satan mağazası store mania, internet bölümünün adı ise techno mania.

  Techno mania'da 73 likid kristal monitörlü bilgisayar bulunuyor. Microsoft Office 2000 yüklü olan bilgisayarlar 19 dilde işletim özelliğine sahip. Müşteriler saniyede 1 megabite'lık hıza sahip olan sistemde alışılandan 60 kat daha hızlı internet bağlantısı kurabilecekler.

  www.emania.ws portalı bedava wap tabanlı ve pop3 destekli e-mail olanağı ve 18 bin programı olan download edebilme imkanı sunuyor. Bir wap telefonu ile www.emania.ws'ye bağlanarak bütün e-postalar cep telefonuna istenen an ve yerde indirilebiliyor, okunup cevap yazılabiliyor. Portalın bir de psikolojik yardım ve çöpçatan bölümleri var.

  Terasta kablosuz bilgisayar

  e-mania müşterileri eğer isterlerse kafenin terasında kablosuz bilgisayarlarla da interneti kullanabilecekler.

  Kafe müşterilerine yardım etmek üzere iki uzman sürekli kafede bulunacak. Toplam 34 personelin hizmet verdiği e-mania'nın teknik ekibinde altı yabancı bilgisayar uzmanı da yer alıyor.

  e-mania'nın müşteri hedef kitlesi 15-35 yaş arasındaki herkes. Özellikle lise ve üniversite öğrencilerinin e-mania'nın müdavimleri olması bekleniyor.

  İçki ve sigara yok

  Çünkü yaratılan çalışma ortamında öğrencilerin hem verimli çalışabilecekleri hem de teknolojinin her türlü olanaklarından yararlanabilecekleri düşünülüyor. Kafede alkollü içecekler satılmıyor, sigara içilmesine müsade edilmiyor.

  Pahalı olmayacağız

  Jülide Aksoy ‘‘Buraya çok yatırım yaptık özel bir mekan oluşturduk. Fakat bu, yaptığımız yatırımı öğrencilerden çıkaracağız anlamına gelmiyor. Çünkü hedefimiz pahalı bir mekan olmamak, buna özellikle dikkat edeceğiz'' diyor.

  09.00-23.00 arası açık olacak e-mania'da 30 Eylül'e kadar tüm gün ücreti 1.5 milyon lira olacak. Ondan sonraki süreçte de öğrenci müşterilere indirimler uygulanacak. Kafe işleyişine ilişkin çok kesin yöntemler belirlenmemiş. Kafe ile ilgili kurallar, müşteri talepleri sonucunda belirlenecek.

  SOSYAL BİR MEKAN İSTİYORUZ

  E-mania'nın ortaklarından olan Genel Koordinatör Jülide Aksoy kafe ile ilgili şunları söylüyor: ‘‘Buranın sosyal bir mekana dönüşmesi benim en çok istediğim şey. Çünkü bilgisayar insanı sosyallikten uzaklaştırıyor. İnsanların burada hem teknolojiyle içiçe olması, bilgiye ulaşması hem de sosyal bir ortamda bulunması bizim için en ideali. Bu yüzden bir kafemiz ve mağazamız var.''

  İlginç ortaklar

  E-mania'nın kurucuları da ilginç. Ortaklar arasında Motorola'nın eski Genel Müdürü Adnan Aksoy, bankacılık ve finans alanından gelen Şükrü Barlass ve Kerim Kotan bulunuyor. İki de Yunanlı ortak var. Alexander Radwanski ve Andonis Filipidis de e-mania'dan önce internet bazlı projelerde çalışmış. Ortaklardan Adnan Aksoy'un eşi Jülide Aksoy, e-mania'nın genel koordinatörlüğünü yapıyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı