Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Levent Göktaş: Telefonumu emniyette açmışlar

  Cem TURSUN/İSTANBUL,(DHA)
  12.05.2011 - 21:42 | Son Güncelleme:

  İKİNCİ Ergenekon davasının 118’nci duruşmasında, İbrahim Şahin’in rahatsızlanması üzerine Emekli Albay ve Avukat Mustafa Levent Göktaş’ın yarım kalan çapraz sorgusuna devam edildi. Göktaş, telefonunun emniyette polis tarafından açıldığını ve burada telefonuyla görüşmeler yapıldığını kaydetti.

  Levent Göktaş, 7 Ocak 2009 tarihinde telefonunu kapatarak emniyet yetkililerine teslim ettiğini belirterek, "Telefonumu TEM’de açmışlar. 15 Ocak’a kadar açık kalmış. Telefonumla konuşmalar olmuş. Gelen aramalar da cevaplanmış" açıklamasını yaptı. Göktaş konuyla ilgili olarak mahkemeye dilekçe sunduğunu da belirtti.

  51 NO’LU DVD

  Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Göktaş’ın avukatlık bürosunda bulunan ve bazı hakim ile savcıların özel görüntülerinin yer aldığı iddia edilen 51 Numaralı DVD’ye ilişkin sorulara yanıt verdi. Pekgüzel, Göktaş’a, bilgisayardan anlamadığını ifade etmesine rağmen iş alanlarının bilgisayar teknolojileri üzerine olduğunu söyledi. Göktaş ise, 51 Numaralı DVD’yi kabul etmediğini ifade etti. DVD’de Göktaş’ın şirketine ait bir niyet mektubunun bulunduğunu hatırlatan Savcı Pekgüzel’e Göktaş, "Bu mektubu birinci davanın sanıklarından Fikret Emek’e gönderdim. Emek’ten ele geçirilen belgeler arasından alınarak bu DVD’ye konulmuş olabilir" yanıtını verdi.

  ÖZEL KUVVETLER İSTİHBARAT TOPLAMAZ


  Savcı Pekgüzel, "Erdal Şenel ve Melih Gökçek’i tanıyor musunuz?" diyerek bu kişiler hakkında bilgi toplayıp toplamadığını sordu. Göktaş da Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın istihbarat toplama görevinin olmadığını belirterek "Erdal Şenel’i hiç görmedim. Bizim gönderdiğimiz her evrak adli müşavire giderdi. Şener’in de adli müşavir olduğunu biliyorum. Ama kendisini hiç tanımıyorum. Tanımak da istemem" açıklamasını yaptı.

  Savcı Pekgüzel’in Altay Tokat, İlker Başbuğ ve Hasan Kundakçı’yı tanıyıp tanımadığını sorması üzerine ise, "Hasan Kundakçı ile Asayiş Komutanı olduğu için çalıştık. 1995 yılında, 35 bin kişiyle Çelik Harekatı’nı o yapmıştı. İlker Başbuğ, Asayiş Komutan yardımcısıydı. Beni Kuzey Irak’tan Asayiş Komutanlığı’na çağırmışlardı. Hava harekatı yapılacaktı. Kampa sızabilir misin diyorlardı. Ben de sızıyordum. Altay Tokat, Asayiş Kolordu Komutanlığı’nı yaptı. Bir Binbaşı ile bir Korgeneral ve Tümgeneralin olabileceği ilişki içindeydik. Beni komutanlığa çağırırlar, sızabileceğim kampları sorarlardı" dedi.

  Pekgüzel, eski Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili oluşturulan ’Dink Şeması’nda yer alan Mehmet Emin Bozkurt, Semih Tufan Gülaltay ve Savaşan Tosun’u sordu. Göktaş, bu kişileri tanımadığını söyledi.

  Pekgüzel, Göktaş’a, "Abdullah Öcalan’ı Kenya’dan getirdiniz mi? Birinci davanın sanığı Doğu Perinçek öyle söylüyor" diye sordu. Göktaş ise o dönemde Şam’da olduğunu ifade ederek, "Ben o konuyu bilmem. Öcalan’ın ne zaman getirildiğini bilmem. Bunu benim söylemem uygun olmaz. Devlete sorun" yanıtını verdi.

  Dosyaya gelen bir ihbar mektubunda Göktaş hakkında özel ve meslek hayatına ilişkin çok ayrıntılı bilgilerin yer aldığını belirten Pekgüzel, ihbar mektubundaki "1996’da Güçlükonak’ta bir yolcu minibüsünün taranmasının Özel Kuvvetlere bağlı MAK timi tarafından yapılmasına karşın PKK tarafından yapıldığı görüntüsü verildiği" iddiasını sordu.

  Göktaş’ın çapraz sorgusuna ara veren mahkeme, duruşmayı yarına erteledi.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı