Spor Levent Bıçakcı: Ceza tüm Türkiye'ye verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Levent Bıçakcı: Ceza tüm Türkiye'ye verildi

YEREL HABERLER LEVENT BIÇAKCI: CEZA TÜM TÜRKİYE'YE VERİLDİ

Futbol Federasyonu eski başkanı Levent Bıçakcı, FIFA'nın cezayı tüm Türkiye'ye verdiğini söyledi. FIFA tarafından verilen cezanın gerçekten çok ağır olduğunu belirten Bıçakcı, “Hakikaten ağır. Ancak durumu serinkanlı değerlendirdiğimizde görüyorum ki daha da ağır bir ceza olabilirmiş” dedi.

Özellikle maçın bitişinden bu yana sorumlu bir yönetici olarak davrandığını kaydeden Bıçakcı, “Hem FIFA hem de UEFA nezdinde kişisel ilişkilerimi kullandım. Dosya ilk açıldığında ihraç lafları konuşuluyordu. Sadece TFF Başkanı olarak değil sorumlu bir Türk vatandaşı olarak her türlü çabayı sarfettim. Vicdanım rahat. 16 yıldır UEFA'da görev yapan Tahkim Kurulu asbaşkanıyım. Oradaki kariyerimi tehlikeye atmak adına Türkiye için yaptığım lobiyi her geçen gün arttırdım. Ancak FIFA'da bu dosya ile ilgili de bir önyargı da söz konusu. 6 maçlık ceza sadece A Milli Futbol takımına ya da TFF'ye verilmiş bir ceza değil. Bu kararla tüm Türkiye cezalandırıldı. Bunu kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

Bu saatten sonra suçlu aramanın gereksiz olduğunu dile getiren Bıçakcı şunları söyledi:  “Ben ilk maçın oynandığı günden, 2. maçın oynandığı güne kadar çeşitli vesilelerle sağduyu çağrımı yineledim. Sağduyu çağrısı özellikle seyircide çok etkili oldu. Statdaki 55 bin kişinin her biri olgun insan gibi davrandı. Dolayısıyla cezanın seyirciyi de kapsaması çok da mantıklı değil. Ancak maç sonrası yaşananları tasvip etmemiz hiçbir şekilde mümkün değil. Takımın en tecrübelileri arasında yer alan, Avrupa tecrübesi yaşamış futbolcularımıza yakışan hareketler değildi. Artık bu saatten sonra suçlu aramak gereksiz. Mühim olan cezayı hak etmediğimizi anlatmak. Ancak şunu da belirtmek gerekir. Özellikle İsviçre maçı, yönetim kurulundaki üyeler arasında bir zihniyet farklılığı olduğunu ortaya çıkardı. Oradaki arkadaşların bazıları daima Türk futbolunun iyiliği için çaba sarfettiklerini belirtiyorlar. Ancak iyi niyet ile de kötü işler yapılabilir. Cehennem yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Bu ceza ortaya çıkarmıştır ki Türkiye'de futbol anlayışı ve kültürü değişmelidir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle