Gündem Haberleri

  Lepra Hastanesi önünde protesto

  Taner YENER/İSTANBUL, (DHA)
  18.05.2011 - 15:22 | Son Güncelleme:

  MERHUM Prof. Dr. Türkan Saylan’ın 1976 yılında kurduğu Bakırköy Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları, hastanenin işlevsizleştirilerek yok edilmek istendiğini öne sürdüler. Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 2. yılında anıldı.

  PROTESTODAN FOTOĞRAFLAR

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şube Başkanı Hıdır Doğan, hastaneye gerekli hizmeti verecek hekimlerin atanmadğını ve döner sermaye paylarının ödenmediğini, bunun ‘mobbing uygulaması’ olduğunu belirterek, "Türkan Saylan hocamızın 2. ölüm yıldönümünde onun ve birlikte çalışanların emeklerinin yok sayılması, ortadan kaldırılması son derece üzücü bir durumdur" dedi.  

  TÜRKAN SAYLAN’IN FOTOĞRAFI TAŞINDI

  İstanbul Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Cüzzamla Savaş Derneği üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, saat 12.30 sıralarında Bakırköy’de bulunan Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi giriş kapısı önünde toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP İstanbul İl Başkanı Bahri Şahin, İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören ve Cüzzamla Savaş Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hatice Erdoğan’ın da katılarak destek verdiği grup, "Sağlıkta kar hırsı Lepra Hastanesi’ni de yok ediyor. Lepra Hastanesi ve Cüzzam hastalarına sahip çıkıyoruz"yazılı pankart ve "Türkan Saylan onurumuzdur","Lepra hastanesi kapatılamaz","Hastaneler halkındır satılamaz","Türkan hoca rahat uyu yarattığın değerlere sahip çıkıyoruz" şeklinde dövizler taşıdı. Prof.Dr. Türkan Saylan’ın fotoğrafını taşıyan sağlık çalışanları, "Türkan Saylan ölümsüzdür,"Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek","Direne direne kazanacağız" şeklinde sloganlar attılar.

  TÜRK TIBBI İÇİN BÜYÜK KAYIP OLACAKTIR

  İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Türk ve Dünya Tıp tarihine geçmiş bir kuruma Türk hekimlerinin sahip çıkması gerektiğini ifade ederek,"Bu kurumun ’kar etmiyor’ gerekçesiyle yok edilmeye çalışılması hiçbir insani değer yargısına sığmaz. Biz Türk hekimleri olarak, yok olmaması için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Türk tıbbı için büyük bir kayıp olacaktır. Ama bu kurumun yok edilmesi Türkan Hocamızın bütün emeklerinin boşa gitmesi anlamına gelecektir. Bu konuda ilgili ilgisiz herkesin duyarlı olması gerektiğinin altını çiziyorum." dedi.

  PERSONEL YEMEK VE TEMİZLİK HİZMETİ ALAMAMAKTADIR

  Grup adına ortak basın açıklamasını okuyan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şube Başkanı Hıdır Doğan da, Prof. Dr. Türkan Saylan’ın 1976 yılında büyük özveriyle kurduğu İstanbul Lepra Hastanesi’nin Ocak 2010’da ‘kar etmiyor’ gerekçesiyle kapatılarak Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Cildiye Servisi olarak bağlandığını ifade etti.

  Cüzzamla Savaş Derneği’nin kararı yargıya taşıdığını ve Ankara 2. Bölge İdare Mahkemesi’nın iptal ettiğini belirten Doğan, "Mahkeme kararının uygulanmaması üzerine Sağlık Bakanlığı’na gönderilen ihtarname sonucunda Dr. Sadi Konuk Hastanesi sağlık çalışanlarını ve hastalarını alarak hastaneyi boşalttı. Hastanenin Cildiye Servisi olarak çalıştırıldığı dönemde görev yapan 39 personelin çoğu başka hastanelere atandı. Bugün gelinen noktada; 11 hemşire,1 psikolog,1 Başhekim ve 5 İdari görevli hastane binasında yalnız kalırken, gelir elde edemediği için yemek ve temizlik hizmeti de alamamaktadır." dedi.

  DOĞRU VE ETKİN BAKIMI İÇİN BU KURUM GEREKLİDİR

  Doğan, "Her ne kadar cüzzam hastalığı kontrol altına alınmış olsa da bitmiş değildir ve en azından yeni hastaların erken tanıyla, doğru ve etkin bakımı için bu kurum gereklidir. Bu durum personelin,geleceğine ve kurumuna sahip çıkma direncini kırmaya yönelik bir zorlama ve cezalandırmadan başka bir şey değildir. Türkan Saylan hocamızın 2. ölüm yıldönümünde onun ve onun yıldönümünde onun ve birlikte çalışanların emeklerinin yok sayılması, ortadan kaldırılması son derece üzücü bir durumdur" diye konuştu.

  Grup, yapılan konuşmaların ardından sloganlar attıktan sonra dağıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı