Dünya Haberleri

DÜNYA

  Leonardo da Vinci'nin DNA’sı Mona Lisa’da gizli

  Hürriyet Haber
  08 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mayıs 2000 - 00:01

  BİLİMADAMLARI ünlü İtalyan ressam ve heykeltraş Leonardo da Vinci'nin genetik kodunu bulmak için kolları sıvadı. Vinci'nin yapıtlarında, ressamın tükürük, kan ya da idrar izi aranacak. DNA'sı elde edildiğinde ise gerçek eserleriyle sahtelerini birbirinden ayırmak kolaylaşacak. Ve belki günün birinde DNA sayesinde ressamın dış görünüşü ya da karakteri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak mümkün olacak.

  Leonardo da Vinci'nin (1452-1519) eserlerinde kendi vücut sıvılarını kullandığı tahmin ediliyor. Vinci'nin siyah mürekkebi kalınlaştırmak için ressamlara kalemlerini tükürükle, boyanacak bir ahşap zeminin ise idrarla ıslatmalarını tavsiye ettiği biliniyor. İtalyan sanatçının boyanacak yüzeyi sertleştirmek için de damıtılmış insan kanı kullanılmasını önerdiği söyleniyor.

  İşte bu nedenle bilimadamları Leonardo'nun eserlerinde kendi kan, idrar ya da tükürük izlerinin bulunabileceğini ümit ediyor. Böylece sanatçının genetik şifresini, yani DNA'sını elde etmek mümkün olacak. Leonardo'nun doğduğu Toscany bölgesinin Vinci kasabasındaki Leonardo Müzesi'nin Müdürü Alessandro Vezzosi, ‘Bir tür adli soruşturma yürütüyoruz. Adli tıp uzmanlarının yardımıyla polis metodlarını uyarlıyoruz. Hem duygusal, hem de bilimsel açıdan kimsenin olmadığı gibi Leonardo’ya yaklaşmak istiyoruz' diyor.

  Leonardo, sadece ressam ve heykeltraş değildi, aynı zamanda mimar, biyolog, jeolog ve fütüristti; tank ve helikopter tasarlamıştı. Leonardo uzmanlarından biri olan Profesör Carlo Pedretti, ünlü ressamın DNA'sının geride bıraktığı binlerce eskizde, el yazmalarında saklı olabileceğini söylüyor.

  Bu nedenle ünlü ressamın pekçok eseri taranıp, DNA'sının izleri aranacak. Araştırma çerçevesinde gizemli gülümseyişi hala esrarını koruyan Paris'teki Louvre Müzesi'ndeki Mona Lisa tablosu, Londra'daki Ulusal Galeri'deki Meryem tablosu ve Windsor Şatosu'ndaki el yazmaları incelenecek. Bilimadamları DNA analizi için tablolardan alınacak örneğin ise çıplak gözle görünebilir bir zarara yol açmayacağını savunuyorlar.

  Peki yüzlerce yıl sonra herhangi bir vücut sıvısının izinden DNA elde etmek mümkün olur mu? Bu soruya yanıt Liverpool Üniversitesi genetik profesörlerinden Christine Gosden'den geliyor. Gosden'e göre proje başarıyla sonuçlanabilir, çünkü bilimadamları Mısır'da çıkarılmış mumyalardan bile DNA elde etmeyi başardılar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı