« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Lejyoner skandalı

GSGM Sağlık Kurulu'nun, "gitmeme" kararı almasından birkaç dakika sonra Avrupa Gençlik Oyunları Komisyonu'nun "tehlike yok, oyunlara katılabilirsiniz" raporu ulaştı...

Meriç ENERCAN
SON GÜNCELLEME
Türk sporunda Lejyoner skandalı.. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, İspanya'da yapılacak Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'na katılımı, araştırma yapmaksızın iptal ederek uluslararası bir skandala imza attı.

Oyunların düzenlendiği Murcia kentindeki öldürücü Lejyoner virüsünün orta çıkmasıyla Türk Spor Teşkilatını uyaran Avrupa Gençlik Oyunları Komisyonu'nun "bizden haber bekleyin.. Araştırma yapıyoruz, oyunların yapılıp yapılmayacağını 16 Temmuz tarihine kadar size bildireceğiz" yazısına karşın GSGM Yüksek Sağlık Kurulu, önceki sabah toplanıp, "tehlike var gitmiyoruz" kararı aldı.

İTİBARIMIZ ZEDELENDİ

İşin şaşırtıcı yanı, bu kararın açıklanmasından birkaç dakika sonra komisyonun üç ayrı ülkeden 5 doktora yaptırdığı araştırmanın sonucu olan "temiz raporu" TMOK'a ulaştı. Saat 14.00'te gelen rapor, hemen GSGM'ne ulaştırıldı. Bu gelişmeler olurken, GSGM de İspanya'ya "oyunlara katılmıyoruz" şeklindeki kararını bildirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TMOK Genel Sekreteri Togay Bayatlı, "Bu olayı, Dünya Sağlık Teşkilatı'na ve İspanya'daki Madrid Büyükelçiliğimize niye sormadılar? Bu karar, Türkiye'nin uluslararası itibarını zedeleyecek büyüklükte bir skandaldır. Bunda kasıt arıyoruz.. Hatta Olimpiyat Komitesi olarak, sabotaja uğradığımızı düşünüyoruz. Oyunların düzenleyicisi Jagquez Rogge, IOC başkanı olduğu bir döneme gelişi büyük talihsizlik" dedi.

Bakan Fikret Ünlü, olayı incelettirdiğini belirtti ve "tehlike yoksa yanlış düzeltilir ve gitme kararı alınır" demekle yetindi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz