Lego'da tuğlalar düşüyor

Hürriyet Haber
26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çoçukların oyun dünyasında yap-boz oyuncakların bilgisayar ve video oyunlarıyla yer değiştirmesi, 3 kuşağa oyuncak üreten Lego'yu zor duruma düşürdü. Lego firması 1930'lu yıllardan beri ilk kez ekonomik bir kriz içinde olduğunu açıkladı.

Çocuklar için yap-boz oyuncakları üreten dünyaca ünlü Danimarkalı Lego Grubu, 1930'lu yıllardan bu yana ilk kez ekonomik krizde olduğunu açıkladı. The Wall Street Journal'da yer alan habere göre Lego, iş gücünü yüzde 10 azaltıp dünya çapında fiyat indirimine giderek krizden çıkmayı planlıyor. Bilgisayar ve video oyunlarında da flaş olan Lego'nun hisseleri, son günlerde düzenli olarak değer yitiriyordu.

Uzmanlar şirketteki krizi, daha hızlı gelişen çocukların artık yap-boz oyuncaklardan çabuk sıkılmasına ve bilgisayar-video oyunlarını tercih etmelerine bağlıyorlar.

1997'de yıllık kazıncı 73 milyon dolardan 10 milyon dolara inen Lego'nun 1998 yılı zararının 31 milyon dolara ulaşacağı sanılıyor. Şirket 1930 krizinden oyuncak figürlerini satarak çıkmaya çalışmıştı. Uzmanlara göre şirketin o dönemdeki bilançosu 1.3 milyar dolara ulaşıyordu.

Kristiansen Ailesi'nce kontrol edilen ve 3 kuşağa oyuncak üreten Lego şirketi, önümüzdeki günlerde 10 bin işçiden binini işten çıkaracağını açıkladı. Şirket, hantallıktan ve zarardan kurtulmak için de Avrupa, Amerika ve Asya'da yeniden yapılanmayı ve yeni bir fiyat politikası uygulamayı planlıyor.

ÇOCUKLAR DEĞİŞTİ

Asya, Rusya ve Latin Amerika'deki krizden şirketin etkilendiğini belirten Lego'nun sözcüsü Peter Ambeck-Madsen, ‘‘Asıl sorun, çocukların oyun dünyasının yap-boz oyuncaklardan daha karmaşık bilgisayar ve video oyunlarına kaymasıdır'' dedi.

Uzmanlara göre, yaş baskısı yüzünden, çabuk gelişen çocuklar oyuncaklarından da çabuk bıkıyor. Bu nedenlerden dolayı oyuncak endüstrisi değişime uğradı. Lego'daki bu değişime ayak uydurmak için yeniden yapılanıyor.

Lego son olarak, teknolojik oyuncakları piyasaya sürmüştü. Geçtiğimiz yıl da bilgisayar tarafından programlanabilen bilgisayar çipleri ve ışığa duyarlı mekanizmaların içine yerleştirildiği ‘‘Mindstorms'' adlı Lego bloklarını sunmuştu. Lego'nun son oyuncakları ABD ve İngiltere'de 12 bin satış planlanmasına karşın 80 bin sete ulaşarak ‘‘en iyi satan''lar arasında yer almıştı.

Lego, geçen yıl Walt Disney ile yaptığı anlaşma üzerine tuğla kökenli oyunlarına Winnie the Pooh ve Stars Wars film karakterlerini katmıştı. Lego, Johnson Control şirketi ile de çocuk araba koltukları üretmek için işbirliği yapıyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı