« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Lefter Küçükandonyadis son yolculuğuna uğurlandı

Fenerbahçe ve Türk futbolunun önceki gün vefat eden 'Ordinaryüs' lakaplı efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyadis, Büyükada'da düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede önceki akşam hayatını kaybeden 86 yaşındaki Lefter için Şükrü Saracoğlu Stadı'nda tören düzenlendi.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Türk futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran Lefter, Kadıköy’deki törenle, Şükrü Saracoğlu Stadı’nın çimlerine son kez çıktı. Tribünlerde sadece Fenerbahçeliler değil, diğer takım taraftarları da yer aldı.

İŞTE YILDIRIM VE LEFTER'İN BİRBİRLERİNE YAZDIĞI MEKTUP / WEB TV

LEFTER'İN NAAŞI SARACOĞLU'NDAN BÖYLE ÇIKARILDI / WEB TV

Rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden 86 yaşındaki 'Ordinaryüs' lakaplı efsane futbolcu için yapılan tören, sarı-lacivertli camianın yanı sıra diğer çok sayıda kulübün yöneticileri, temsilcileri ve eski sporcuları olmak üzere, futbol camiasını Kadıköy'de bir araya getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lefter Küçükandonyadis için düzenlenen törene katıldı. Başbakan Erdoğan ile birlikte Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da törende yer aldı. Başbakan Erdoğan, saygı duruşu sırasında saha içinde bulunurken daha sonra protokol tribününe çıkarak töreni buradan takip etti.

BÜYÜKADA'DA AYİN YAPILDI

Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yapılan tören sonrasında Lefter'in naaşı, Büyükada'ya götürüldü. Kilisede yapılan ayin sonrasında Lefter Küçükandonyadis'in naaşı Büyükada'daki aile kabristanına götürüldü.

Büyükada'da düzenlenen törene Avrupa Birliği Bakanı ve  Başmüzakereci Egemen Bağış ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da katıldı. Törende Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir'in yanı sıra çok  sayıda yönetici, Lefter'in ailesi ve yakınları, Büyükada'daki tanıdıkları ve taraftarlar yer aldı.

LEFTER SON YOLCULUĞUNA BÖYLE UĞURLANDI / WEB TV

BAĞIŞ: LEFTER, BU ÜLKENİN SEMBOLLERİNDEN BİRİSİ OLDU

Kilisede duaların okunmasının ardından Lefter ile ilgili  konuşmalar yapıldı. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, yaptığı konuşmada, Lefter'in 10 numara futbol oynamakla kalmayıp 10 numara bir hayat sürdüğünü, örnek olacak davranışlarıyla Türkiye'nin gerçekten çok önemli insanlarından  birisi olduğunu kaydetti.

Bağış, "Lefter farklılıkların zenginlik olduğunu bize öğretenlerden birisi oldu. Bu ülkenin sembollerinden birisi oldu. Bugün burada ona veda ederken de hayatı boyunca çok güzel yaptığı bir şeyi bir kez daha yaptı. Bu ülkeyi bütünleştirdi. Hem sabah Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki törende hem buradaki kilisede Türkiye'nin bütün renklerini, bütün zenginliklerini tek vücut  yapmayı bir kez daha bizlere gösterdi” diye konuştu.

Lefter'in, sevgiyi, hoşgörüyü, muhabbeti ve saygıyı miras bıraktığını anlatan Bağış, “Bundan sonra onun o mirasını daha da güçlendirmek bizim görevimiz. Lefter'e yakışan davranışı bundan sonra inşallah hep birlikte ortaya koyacağız. Hem buruk hem de onurlu bir vazifeyi yerine getirmiş olmanın hazzını  yaşıyoruz. Ruhu şad olsun. Bütün ailesine sevenlerine bütün milletimize başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

BİNLERCE İNSAN LEFTER İÇİN BÜYÜKADA'YA AKIN ETTİ / WEB TV

ERDOĞAN’IN ANONS EDİLDİĞİ SIRADA DUYULAN "ISLIK" LARA KOÇ MÜDAHALE ETTİ

Başbakan Erdoğan, Lefter’in saha içindeki tabutu başında saygı duruşunda bulunduktan sonra protokol tribününe çıkarak, töreni izledi. Ancak, Başbakan’ın anons edilmesi ve tribüne geçişi sırasında "ıslık" sesleri duyuldu. Bunun üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, tribünde oturanların yanına gelerek, sakin olmaları konusunda uyarıda bulundu. Bu uyarının ardından ıslıklar kesildi. Buradaki törenin ardından Lefter’in cenazesi, Büyükada’ya götürüldü. Başbakan Erdoğan, törenin ardından Kısıklı’daki evine döndü

Lefter Küçükandonyadis son yolculuğuna uğurlandı
Lefter Küçükandonyadis'in naaşı, motor ile Büyükada'ya böyle götürüldü...
LEFTER SARACOĞLU'NA SON KEZ ÇIKTI / WEB TV

KADIKÖY'DE GÖZYAŞLARI SEL OLDU / WEB TV

TÖRENDEN AYRINTILAR

- Küçükandonyadis'in naaşı, taraftarların alkışı ile futbolcuların omuzlarında statdan çıkarıldı. Naaşı, Büyükada'ya götürülmek üzere yola çıktı.
- Lefter Küçükandonyadis'in vefatından kısa bir süre Başkan Aziz Yıldırım'a yazdığı mektup taraftarların alkışları eşliğinde okundu. Sonrasında da Aziz Yıldırım'ın Lefter'e yazdığı mektubu Ali Yıldırım okudu..
- Fenerbahçe Futbol Takımı adına konuşma yapan Alex şunları söyledi: "Burada Türkiye içinde kendi adıma yaşadığım en gururlu ve en onurlu olduğum günlerden biriydi Lefter'i Ada'da ziyaret ettiğim gün.. Özellikle son zamanlarda kendisinin geçirdiği son günler ve en sonunda da vefat etmesi beni yabancı olsamda çok içten yaraladı. Fakat bu tip insanlar hiçbir zaman ölmezler. Fenerbahçe gibi kulüplerde böyle efsaneleri hiçbir zaman öldürmezler. Son yolculuğunda şunun sözünü vermeliyiz. Onun büyük gururla bıraktığı çubuklu formayı ben burada olduğum sürece en iyi şekilde gururla taşıyacağım, her şey için teşekkürler Lefter.."
- Torunu Lefter'in "Aziz Yıldırım'ı çıkarsınlar beni alsınlar" sözünü yeniden dile getirence tribünler ayağa kalkarak uzun süre ayakta alkışladı.
- Lefter'in torunu kürsüde konuşma yaparken gözyaşlarına hakim olamadı..

Lefter Küçükandonyadis son yolculuğuna uğurlandı
Küçükandonyadis'in torunları konuşma yaparken gözyaşlarına hakim olamadı...

- Saygı duruşu sonrasında Lefter Küçükandonyadis'in hayat hikayesi okundu.
- Kadıköy'de Lefter Küçükandonyadis, Rauf Denktaş, Aslı Nemutlu ve hayatını kaybeden tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.
- Kadıköy'de binlerce kişi ayakta, Fenerbahçeli futbolcular Lefter Küçükandonyadis'in naaşını sahaya çıkardı..

SARACOĞLU'NDAKİ TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR  - Foto Galeri

- Ali Koç, taraftarlara yönelik olarak yaptığı açıklamada "Buraya acımızı paylaşmaya gelen herkese teşekkürler. Camiamıza yakışan bir şekilde Lefter'i uğurluyoruz. İyi ki varsınız" dedi.
- Törene katılmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyülşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Milletvekili Hakan Şükür de Şükrü Saracoğlu Stadı'na geldi.
- Galatasaray yöneticileri Ali Dürüst ve Refik Arkan ile Beşiktaş 2. Başkanı Metin Keçeli, Lefter'in cenaze töreni için Şükrü Saracoğlu'nda..
- Kadıköy'de tribünlerdeki kalabalık her geçen dakika artıyor.. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün tüm sporcuları tribündeki yerlerini alıyorlar..
- Lefter'in naaşını taşıyan cenaze arabası stadın protokol tribünü girişi önündeki yolda görününce stat önünde tören için bekleyen futbolseverler, Lefter'i alkışlarla karşıladı.
- Ordinaryüs'ün naaşı, 10:30 itibariyle Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı'na getirildi.
- Lefter Küçükandonyadis'in naaşı, saat 09:50 itibariyle Amerikan Hastanesi'nden alınarak Kadıköy Şükrü Saracoğlu'na doğru yola çıkarıldı.

Lefter Küçükandonyadis son yolculuğuna uğurlandı

BAŞBAKAN ERDOĞAN SARACOĞLU'NDA / WEB TV

LEFTER'İN CENAZESİ SARACOĞLU'NDA / WEB TV

BU OLAY BENDEN FENERLİLERE HEDİYE OLSUN - Orhan Can yazdı

AZİZ YILDIRIM'DAN LEFTER'E MEKTUP

LEFTER UEFA'NIN MANŞETİNDE 


Bunları da Beğenebilirsiniz