İZMİR HABERLERİ

LED aydınlatmalı akıllı yollar geliyor

DHA
25.04.2016 - 11:47Son Güncelleme :
DHA

TÜRK bilim insanları, hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de trafikte emniyet ve konforu artıracak bir 'akıllı yol aydınlatma kontrol sistemi' geliştirmek üzere çalışmalara başladı. 2016 Verimlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Yaşar Üniversitesi'nde düzenlenen 'Aydınlatmada LED Teknolojisi Semineri'nde ele alınan sistem, ilk kez İstanbul Kağıthane Cendere yolunda uygulanacak.

Toplumda verimlilik bilincinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması amacıyla her yıl Türkiye genelinde düzenlenen Verimlilik Haftası etkinliklerinden biri de Yaşar Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nün desteği ve Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte uzmanlar, düşük enerji tüketimi ile dünyada kullanımı hızla yaygınlaşan LED teknolojisini ele aldı.

BAKANLIK DESTEKLİ PROJE

Seminere konuşmacı olarak katılan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, İTÜ ve İstanbul Ulaşım Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri Şirketi ortaklığı ile geliştirilen "Yol Aydınlatması Otomasyon Sistemlerinde Enerji Verimliliği" projesi hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Onaygil, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen projede, belirlenen bir yoldan geçen araç sayısı ve araç hızına bağlı olarak aydınlatmanın nasıl olması gerektiğine karar veren bir otomasyon sistemi oluşturuluyor. Sistemin en büyük amacı ise hem trafikte güvenliği hem de enerjide tasarrufu sağlamak. Sistemin işlemesi için öncelikle trafik kontrol merkezine bağlı trafik sensörlerinden araç sayısı ve hız bilgileri alınacak. Daha sonrasında yol üzerindeki mevcut koşullara uygun loşlaştırma oranlarına karar verilecek. Geliştirilen kontrol sisteminin ilk uygulaması İstanbul Kağıthane Cendere yolunda yapılacak. Daha sonra şehir içindeki gerçek yol koşullarında kullanılacak. 2017 Şubat ayında tamamlanması planlanan proje aynı zamanda trafik kazalarını azaltmada etkin olabilecek" dedi.

YA ROBİNSON HAYATI YA DA TEKNOLOJİ

LED teknolojisi 'sağlıklı mı değil mi' tartışmalarına da değinen Sermin Onaygil, "Elektrik enerjisiyle çalışan tüm lambalar az ya da çok radyasyon yayar. Dolayısıyla LED ampuller için de bu geçerli. Ancak içerisinde civa barındırmadıkları için daha güvenli bulunuyor ve dünya genelinde ön planda tutuluyor. Zaten cep telefonları ve x-ray cihazları yani elektromanyetik dalgalarla yaşıyoruz. Teknoloji bizi bu yöne doğru çekiyor. Tercih bize ait; ya Robinson hayatı yaşayacağız ya da teknolojinin beraberinde getirdiği tüm bu sistemlerle hareket edeceğiz" diye konuştu.

DİJİTAL DÜNYA İLE UYUMLU

Cemdağ Aydınlatma Şirketi Ar-Ge Mühendisi Anıl Çelik ise LED aydınlatmanın civa veya herhangi bir zararlı gaz içermediği için diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha güvenli olduğunu söyledi. Çelik, "LED teknolojisinde ışık verimliliği yüksektir, enerji tasarrufu sağlar. Şoka, titreşimlere, darbelere dayanıklıdır, bu nedenle bakıma ihtiyaç duymaz. Dijital dünya ile uyumludur. Ömrü en yüksek ve en hafif olan geleceğin yapay ışık kaynağıdır" bilgisini verdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

--- KUTU ---

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 rakamlarına göre Türkiye'de 1 milyon 199 bin adet trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 1 milyon 30 bin 498 adedi maddi hasarlı, 168 bin 512 adedi ise ölümlü yaralanmalı trafik kazası oldu.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ve Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarına göre, 2015 yılında yurt genelinde meydana gelen maddi hasarlı trafik kazalarında 739 bin 854 kaza tespit tutanağı düzenlenirken en çok tutanak düzenlenen illerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir geldi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden LED aydınlatmalı akıllı yollar geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2016 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça LED aydınlatmalı akıllı yollar geliyor haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı