Dünya Haberleri

  Le Monde’dan yeni karikatür

  Hürriyet Haber
  04.02.2006 - 00:53 | Son Güncelleme:

  Le Monde: Fransız basınının ifade özgürlüğünü savunduğunu belirterek manşetinde ünlü karikatüristi Plantu’nun bir çizimine yer verdi. Plantu’nun minare şeklindeki kalemi tutan eli, yazılardan oluşan bir Muhammed resminin altına "Muhammed’i çizmemeliyim, çizmemeliyim" diye yazıyor. Fransız hükümetinin "sansür"e karşı olduğunu kaydeden gazete, karikatürist Plantu’nun "Dindarları eleştirmek imkansız hale geldi" yolundaki sözlerine yer verdi.

  El Pais: Plantu’nun bu karikatürü dün İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Pais tarafından da birinci sayfadan yayınlandı. Danimarka gazetesinde yayınlanan karikatürler, Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre ve Macaristan’daki gazeteler tarafından da dayanışma amacıyla yayınlanmıştı.

  Liberation (Fransa): Dün birinci sayfada "Müslüman öfkesini ateşlendiren karikatürler" diye başlık atıp, Jyllands Posten’deki karikatürlerden ikisini yayınladı. Bunlardan birinde Hz.Muhammed’in yüzünde yeşil ay-yıldız var. Diğerinde ise Hz.Muhammed cennete gelen canlı bombalara "Durun, durun elimizde huri kalmadı" diyor.

  Libero (İtalya): "İşte hiç kimsenin yayımlama cesareti gösteremediği 12 adet şeytani karikatür" başlığıyla Jyllands Poster’in karikatürlerini yayınladı ve şöyle dedi: "Avrupa, İslam dünyasındaki tepkiler karşısında boyun eğici bir tavır sergiliyor. Burayı Muhammed yönetiyor (manşet). Müslümanlara gülmek yasak. Avrupa’nın İslam’a boyun eğmesi ve Allah’ın mizah konusu yapılması nedeniyle özür dilemesi büyük utanç."

  Batı basını Karikatürler savaşı medeniyetler çatışması

  Hz. Muhammed karikatürlerinin Müslüman dünyasında yarattığı öfke, Batı basınında büyük yer işgal ediyor. "Karikatürler savaşı" ile "medeniyetler çatışması" tezi arasında bağ kurulurken "Karikatürler, AB’ye vurdu", "Aşırı unsurların ekmeğine yağ sürülüyor" yorumları da yapılıyor. İtalya, İspanya ve Fransa’da gazeteler karikatürleri yayınlarken, İngiliz ve Amerikan basınının eleştirel bir mesafe aldığı dikkat çekiyor.

  İNGİLİZ BASINI

  The Times:
  Karikatürler savaşı ve medeniyetler çatışması (başlık). Batılı hükümetler sükunet çağrılarında bulunuyor. Karikatürlerden dolayı özür diliyor.

  The Independent: Arap dünyasının öfkesi patlama noktasında. Avrupalılar tehdit ediliyor. Avrupa basını Peygamber karşıtı karikatürlerini yayınlama hakkına vurgu yaparken Arap dünyasının öfkesi Gazze şeridinde patlama noktasına geldiği.

  Financial Times: Aşırı unsurların ekmeğine yağ sürülecek (başlık). Müslümanlar, artan bir biçimde Avrupa medyasının tartışmalı karikatürleri yayınlama kampanyasını kınıyor. Liderleri de tartışmaların aşırı unsurların işine yarabileceği uyarısını yapıyor.

  The Guardian: Avrupa’nın siyasi eliti Arap dünyasındaki öfkenin daha da büyümesini engellemek için uğraşıyor. Gazete editörleri pişmanlık göstermiyor. AB Komisyonu üyeleri devreye giriyor.

  ABD BASINI

  Washington Post:
  Tehlikeli kışkırtma gibi görünüyor. Gerilim artıyor. Her iki taraftaki siyasi analistler karikatürlerin yayınlanmasını "tehlikeli bir kışkırtma" olarak niteliyor. Buna karşın artan sayıda medya kuruluşu karikatürleri yayınlıyor.

  Los Angeles Times: Sert uluslararası tartışmalar tırmandı. Dini duyarlılıklar ve Batılı demokratik değerler konusundaki sert uluslararası tartışmalar tırmandı. Karikatürist Chappatte "Müslüman ülkelerin tepkileri beni şoke etti çünkü radikal İslam’ın kazandığı ağırlığı doğruluyor" diyor.

  La Vanguardia (İspanya): Muhammed karikatürleri AB’ye vuruyor. Filistin tehditleri nedeniyle AB Komisyonu Gazze’deki bürosunu kapattı. AB, İslam dünyasında yayılan öfkeli tepkileri dindirmeye çalışıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı