Dünya Haberleri

  Le Monde da boyalı basın oldu

  MUAMMER ELVEREN / PARİS
  12.01.2002 - 01:50 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın ciddi günlük gazetelerinden Le Monde, tirajını artırmak ve daha iç açıcı bir görünüme bürünmek amacıyla gelecek haftadan itibaren yeni bir mizampaj ve bol renkli fotoğraflarla çıkacak.

  Değişim için ilk adımı dün atan gazete, ilk kez renkli fotoğraflarla yayınlandı. Ancak esas yeniliğin pazartesi gününden itibaren başlayacağı açıklandı.

  Yedi yıl önce iflasın eşiğine geldiğinde, yorumları haberlerden daha keskin bir biçimde ayıran ve ekonomik haberlere ağırlık veren gazetenin yeni formatının ‘‘ne fazla aristokrat, ne de fazla basit’’ olacağı bildirildi. Gazetenin Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Marie Colombani, Pazartesi gününden itibaren yeni biçimiyle basılacak olan Le Monde'un tirajını 20 bin kadar artırmayı planladıklarını söyledi. Colombani, amaçlarının okuyucuya ‘‘daha derli toplu ve daha kolay okunabilir’’ bir gazete sunmak olduğunu belirterek, ancak Le Monde'un henüz son şeklini almadığını da sözlerine ekledi. Yeni formülle günde en az 10 - 15 bin daha fazla satılması beklenen Le Monde'un geçen yılki günlük tirajı 395 bindi. Ancak, bütün medyada olduğu gibi, Le Monde'un reklam gelirlerinde büyük bir düşüş yaşanmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı