Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Le Figaro'dan Esad hakkında önemli iddia

  Hürriyet Planet
  17.01.2012 - 12:38 | Son Güncelleme: 17.01.2012 - 13:35

  Fransız gazetesi Le Figaro, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, yeni hükümet kurulması aşamasında beraber hareket edebilmek için muhalefet liderleriyle anlaşmak istediğini ve bu amaçla yurt dışına temsilciler gönderdiğini öne sürdü. Gazetede yer alan haberde ayrıca, Suriye'nin Esad'ın görevini bırakması için gizli bir plan yaptığı iddia edildi.

  Gazetede bugün George Malbrunot imzasıyla yer alan haberde, Suriyeli muhalif liderlerden birinin, Esad’ın “ortak hükümet” oluşturulması teklifini reddettiği ifade edildi.

   

  Adı açıklanmayan muhalif lider, “Ulusal birlik hükümetinin oluşturulmasında yer almayı reddediyorum çünkü Esad rejimi bana yeni hükümet kurulması için özgürlük verse de İçişleri ve Savunma Bakanlıklarını kontrolünde bulunduruyor” dedi.

  Aynı kişi, “Esad rejiminin güvenlik aygıtı geçerli olduğu sürece tutsak olmak istemiyorum” ifadesini kullandı.

   

  ESAD'DAN 100 DAKİKALIK KONUŞMA

   

  RUSYA’NIN GİZLİ ESAD PLANI

  Malbrunot, Esad’ın biri Fransa’nın başkenti Paris, biri de Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) kenti Dubai şehri olmak üzere yurt dışına iki elçi gönderdiğini belirtti.

  Fransız gazeteci aynı zamanda, Rusya’nın kapalı kapılar arkasında bir çözüm planı üzerinde çalıştığını ve tıpkı Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in kabul ettiği gibi, Esad’ın da görevini yardımcısına devretmesini öngören bir anlaşma hazırladığını iddia etti.


  Rusya’nın planına göre, Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el Saraa, bir sonraki seçimlere kadar Esad’ın tüm görevlerini üstlenecek. Ancak Esad koltuğunu korumaya devam edecek.

   

  “REJİM ÖLDÜ”

  Malbrunot, Suriye’deki Baas rejiminin artık “siyaseten öldüğünü” ve ihtidarda kalmasını sağlayan faktörün, başkent Şam ve Halep’te kurulan demir yumruk yönetimi olduğunu öne sürdü.

  Haberde, Esad rejiminin Hıristiyan, Dürzi, Kürt azınlıklar ve Baasçıların desteğiyle ayakta kaldığı, bu azınlık ve grupların rejimin devrilmesi halinde Sünni Müslüman muhalefetin misillemesinden çekindiği için Esad’ı desteklediği görüşü savunuldu.

  Ancak, ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Eylül 2011’de yaptığı açıklamada, Esad’ın rejimin önemli destekçilerinin desteğini kaybettiğini ve Suriye’nin mezhep gerilimi içine düşmesi riski bulunduğunu söylemişti.

  Ford, Suriye’de ekonomik gerilim yaşandığını, Esad’ın bağlı olduğu Alevi azınlık içinde uyuşmazlıklar yaşandığını ve ordudan kaçan askerlerin arttığını belirtmişti. Buna rağmen Ford, “ordunun hala çok güçlü ve rejme sadık olduğuna” dikkat çekmişti.

  ABD’li elçi, Esad'ın, hükümetini hedef alan protesto hareketini kırmak için hala ordusuna dayanabileceğini ancak barışçı protestocuların öldürülmesinin onu ordu içinde sevilmeyen biri haline getirdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı