Gündem Haberleri

  Lazerle yıldırımı yok ettiler

  Hürriyet Haber
  22.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Japon bilim adamları, geliştirdikleri bir lazer aygıtla dünyada ilk kez yıldırımı yok etmeyi başardılar.

  Ormanlara ve yüksek gerilim hatlarına düştüğünde büyük felaketlere neden olan yıldırımı ‘‘avlayıp’’ yok eden aletin mucidi, Osaka'daki Lazer Tekniği Enstitüsü'nün fizikçilerinden Yoshinori Shimada. Bilim dünyasında da büyük olay yaratan Shimada'nın aleti şöyle işliyor:

  Fırtınalı havada, tümsekli bir araziye sahip olan Fukui bölgesine kurulu alet, havada metre başına 10 bin voltluk elektrik alanı saptadığında, lazer ışını göğe yönlendiriliyor. Atış sadece saniyenin birkaç milyarda biri kadar sürüyor.

  Kuleye indiriyor

  Işık demetindeki enerji, hava molekülünü yarıyor. İyonlu hava, elektrik akımını yönlendiren ve yıldırımı ateşleyen bir kanal oluşturuyor. Lazer de, bir kilometre yükseklikten, bulutun elektrik yükünü, saniyenin birkaç yüzde birinde yere indiriyor ve yerdeki bir yıldırım kulesine iletiyor.

  2 milyar wattlık güç

  Ateşlemede gerekli enerjiye ulaşılması için, çeşitli dalga uzunluklarına sahip 3 lazer kullanılıyor. En güçlü akımı ise 2 milyar wattlık bir güce sahip olan ve ışın çapı 20 cm’yi bulan bir karbondioksit lazer sağlıyor. Bir yansıtıcı ile yönlendirilen lazer ışını, buluttaki elektrik yükünü kuleye ileterek nötrlüyor.

  20 deneyde iki kez başardı

  Bugüne kadar yaptığı 20 deneyde 2 kez başarılı olan Shimada, şimdilik en büyük sorununun, fırtına bulutunun lazerin üzerine gelinceye kadar beklemek olduğunu söylüyor. Bu yüzden de her yere taşınabilen bir sistem üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı