"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Laz böreği

Muhallebiyi hazırlamak için toz şekeri derin bir kaba koyup oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları üzerine kırın. Karabiberi de katın. Bir fiske tuz atıp tel çırpıcı yardımıyla köpük köpük oluncaya kadar, 1-2 dakika çırpın.

Unu ve sütün yarısını muhallebiyi pişireceğiniz tencereye koyup tel çırpıcı yardımıyla çırparak karıştırın. Üzerine hazırladığınız şekerli yumurtayı ekleyip tekrar çırpın. Son olarak, sütün kalanını da ekleyip tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun.
Sürekli karıştırarak muhallebiyi kaynayıncaya kadar pişirin. Katılaşıp kaynayan muhallebiyi ocaktan alıp ılınmaya bırakın.
Fırın tepsisini bir yemek kaşığı yağla yağlayın. Yufkalardan birini tepsiye serip eritilmiş yağdan 2-3 yemek kaşığı gezdirin. İkinci yufkayı koyup tekrar yağlayın. Kalan iki yufkaya da aynı işlemleri uygulayın.
Böreğin ortasına ılık haldeki muhallebiyi yayın. Üzerine 2 kahve fincanı toz şekeri serpip altıncı yufkayı serin. Tekrar yağlayın. Aynı işlemleri uygulayarak son yufkaya kadar gelin. Son yufkayı da yerleştirip kalan yağı gezdirin.
Böreği keskin bir bıçakla krema katına gelecek derinlikte kesip dilimleyin. (Bıçağı böreğin dibine kadar sokmayın.) Böreği önceden ısıtıp 160 dereceye ayarladığınız fırında en az 40-45 dakika, üzeri altın sarısı oluncaya kadar pişirip çıkarın. Ilınınca üzerine bol pudra şekeri serpip servise sunun.

Malzeme listesi

- 10 adet hazır baklava yufkası
- 250 gr eritip ılıtılmış bitkisel margarin (Tereyağı da kullanabilirsiniz.)
Muhallebisi için;
- 8 adet yumurta
- Tahta yemek kaşığıyla 4 tepeleme kaşık un
- Tahta yemek kaşığıyla 8 tepeleme kaşık toz şeker
- 2 litre süt
- Yarım çay kaşığı karabiber
Ayrıca;
- Türk kahvesi fincanıyla 2 fincan toz şeker

Alışveriş listesinin önemi

Bazen markete gider, ihtiyacınız olandan çok daha fazlasıyla eve dönersiniz. Böyle durumlarda kalmamanın pek çok yolu var elbette. Ben şimdi bunlardan birine, alışveriş listesi yapmanın önemine değinmek istiyorum.
Alışveriş listesi yapmanın işleri kolaylaştırdığı yeni bir haber değil elbette. Liste yapmak, sadece alışverişte değil, her konuda insana yardımcı olan bir teknik. Alışveriş listesi ise israfı ve çöpe atmayı azaltır.
Alışverişe çıkmadan önce son yaptığınız toplu alışverişin kasa fişini taslak olarak kullanabilirsiniz. Fişi elinize alıp listede eksik ya da fazla olanları gözden geçirin ve temel ihtiyaçlarınızı belirleyin. Sınırlarınızı önceden belirlerseniz, onları aşarken de kontrolü kaybetmezsiniz. Hatta, gerçekten çok düzenli ve planlı biriyseniz, satın alacaklarınızı “Konserveler”, “Dondurulmuş” veya “Taze” gibi başlıklar altında toplayabilirsiniz. Üstelik böyle ayrıntılı listeler yapmak alışveriş sürenizi kısaltmaya da yardımcı olur.
İsrafı önlemenin bir başka yolu da alışveriş yaparken, birden fazla şekilde kullanılabilecek yiyeceklerin tercih edilmesidir. Çoğu zaman aklınızda başka bir yemek varken bir de bakmışsınız başka birini yapmışsınız.
Unutmayın, bir liste hazırlamaya ayıracağınız zaman, satın almayı unuttuğunuz bir şeyi almak için markete geri dönmekten daha azdır. Süpermarketten alışveriş yapıyorsanız, teknolojinin nimetlerini de kullanarak internetten satın almayı deneyebilirsiniz. Böylece raflardaki ürünlerin göz alıcı paketleri yüzünden ihtiyacınızdan fazlasını almanızı da engelleyebilirsiniz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI