Dünya Haberleri

  Lavrov: Mısır'ı kendi haline bırakın

  A.A.
  03.02.2011 - 16:16 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Mısır'ın mevcut duruma dış güçlerin herhangi bir müdahalesi olmadan çözüm bulması için kendi başına bırakılması gerektiğini" söyledi.

  Lavrov, İngilizce yayın yapan "Russia Today" televizyonuna verdiği özel röportajda, "Dışarıdaki hiç kimsenin Mısır'ı öyle ya da böyle gerçekten zorlamaması gerektiğini düşünüyorum. Dışarından yapılacak herhangi bir tavsiyenin bu ülkede olanlara ve mevcut duruma sürdürülebilir bir çözümün bulunmasında yardımcı olacağını düşünmüyorum" dedi.

  Suni ültimatomların ve belirli sürelerin verilmesinin uygun olduğuna da inanmadığını kaydeden Lavrov, "Ben kesinlikle Mısır'daki siyasi güçlerin ve grupların kendi başına bir çözüm yolu bulması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

  Mısır'ın kilit bir bölgesel güç ve Ortadoğu sorununun çözümünde önemli bir unsur olduğunu ifade eden Lavrov, "Mısır İsrail ve Filistin arasındaki diyalogda olduğu gibi Filistinli gruplar arasındaki diyalogda da önemli bir ülkedir. Mısır, Filistinlilerin uzlaştırılması için çalışıyor. Biz de Mısır'ın bu süreçteki rolünü devam ettirmesini oldukça istemekteyiz" dedi.

  Lavrov, Mısır ve Tunus'ta yaşananlarla Ortadoğu barış süreci arasında muhtemelen doğrudan bir bağlantı olmadığını ancak, barış sürecinin en kısa sürede yeniden başlatılmasının ve çözümün şekillenmesinin bölgedeki istikrarsızlığın da o denli azalmasına neden olduğunu kaydetti.

  Münih'te bu hafta sonunda yapılacak Ortadoğu Dörtlüsü toplantısında, bakanların bu sorun üzerinde ciddi bir şekilde duracağına inandığını belirten Lavrov, "Kaybedilecek bir zaman yok. Barış görüşmelerinin yeniden başlaması için bir şeyler yapmalıyız" ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı