Gündem Haberleri

  Lavrov: Elimizdeki tüm bilgileri Türk tarafına verdik

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  16.07.2012 - 12:30 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz ay Akdeniz'de düşürülen Türk uçağıyla ilgili ellerindeki tüm bilgiyi Ankara'ya aktardıklarını söyledi.

  BM ve Arap Birliği Temsilcisi Kofi Annan’ı kabul etmeden önce Moskova’da bir basın toplantısı düzenleyen Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hürriyet’in iki sorusunu yanıtladı.

  Hürriyet muhabirinin, Cenevre Konferansı sonrasında yaptığı, “Elimizde somut bilgiler var, taraflar isterse paylaşmaya hazırız” açıklamasını hatırlatması üzerine Lavrov, “O konuda Türk tarafına elimizdeki tüm bilgileri verdik. Bunları nereden temin ettiğimize gelince, Rusya önemli bir ülke ve dünya genelinde değişik istihbarat imkanları var. Dolayısıyla Türk tarafına gereken bilgileri vermiş olduğumuzu söylemekle yetiniyorum” dedi.

  Basın toplantısında şu an asıl kavganın, Rusya’nın gündeme getirdiği Suriye’de gözlemcilerin görev süresinin uzatılması önerisiyle Batı’nın hazırladığı müdahale öngören karar tasarısı arasında olduğunu da söyleyen Lavrov, “Biz kesinlikle müdahale öngören tasarının altına imza atmayacağız” dedi.

  Hürriyet muhabirinin bunun üzerine sorduğu, “Bu gidişle durum ortada görünüyor. Ne Batı taviz veriyor ne de siz taviz veriyorsunuz. Durum böyle olunca on binlerce mülteci ne olacak? Belki siz yarısını Rusya’ya almayı kabul edersiniz?” sorusuna da Lavrov şöyle yanıt verdi:

  “Bence Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde çıkmaz bir durum olduğunu söylemek için erken. Ancak tabii ki mülteci konusu bizi ilgilendiriyor ve tedirgin ediyor. Mültecilerin en çok bulunduğu ülkelerden olan Türkiye ile daha önce bu konuyu görüştük. Mülteciler meselesi önümüzdeki günlerde de Başbakan Erdoğan ile ele alınacaktır.”

  BİZ ESAD'I DEĞİL ANNAN PLANINI DESTEKLİYORUZ
  Suriye'deki durumun giderek daha karmaşık bir hal aldığını da belirten Lavrov, sorunun uluslararası boyut kazanmaya başladığını söyledi.

  Lavrov, Rusya'nın Esad'ı değil, Annan planını desteklediğini ifade ederek, "Suriye'deki çatışmalar dini bir boyut kazanmaya başladı. Ülkede üçüncü güç olarak nitelendirilen El Kaide güçleri daha aktif rol oynuyor" dedi.

  "ESAD AYRILMAYACAK"
  Batı'nın Esad'ın görevi bırakması için Rusya'dan destek istediğini belirten Lavrov, "Batı bizden Esad'ı ikna etmemizi ve koltuğunu kendi iradesiyle bırakmasını sağlamamızı istiyor. Ancak bu gerçekçi bir istek değil. Esad ayrılmayacak. Ancak biz istediğimiz için değil, ülkenin büyük kesimi hala onu desteklediği için" değerlendirmesinde bulundu.

  "GÖZLEMCİLERİ KOZ OLARAK KULLANMAK KABUL EDİLEMEZ"
  Lavrov, Rusya'nın Suriye'deki BM gözlemcilerinin süresinin uzatılması önerisinde bulunduğunu, ancak Batının Rusya'nın bu önerisi karşısında tehlikeli bir yaklaşımda bulunduğunu belirtti.

  Lavrov, "Bize BM'de yedinci maddeyi kabul etmememiz halinde, önerdiğimiz BM gözlemci misyonunun süresinin uzatılması teklifini onaylamayacaklarını söylüyorlar. Bu tür bir yaklaşım kesinlikle tehlikeli. Çünkü gözlemcileri koz olarak kullanmak kabul edilemez" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı