Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lavrov: ABD ile yeni bir soğuk savaş olmaz

  Hürriyet Planet
  10 Temmuz 2012 - 11:27Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 11:29

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD'deki başkanlık seçimi kampanyalarında, ülkelerine karşı sarfedilen sözleri değerlendirdi ve yeni bir soğuk savaş öngörmediğini belirtti.

  "Golos Rossi" (Rusya'nın Sesi) radyosunun canlı yayınına katılan Lavrov ABD'deki seçim kampanyasında Cumhuriyetçilerin Rusya'ya yönelik sert sözlerini isim vermeden "küstahlık" olarak nitelendirdi.

  ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin global dengenin sağlanması için önemli olduğunu belirten Lavrov "ABD ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Özellikle Cumhuriyetçilerden Rusya'yı suçlayıcı açıklamalar duyduğumuzda, buna gözlerimizi kapatamayız. Bu tip açıklamaların ABD'nin politikasını yansıttığını sanmıyorum." dedi.

  Bazı analistler Rusya'nın ABD Başkanı Barack Obama döneminde kurulan ilişki düzeyinden memnun olduğunu düşünüyor. Söz konusu uzmanlar, Rusya'nın Beyaz Sarayı Cumhuriyetçilerin fethettiğini görmek istemediğini belirtiyorlar.

  Rusya'nın deneyimli Dışişleri Bakanı ise seçimyarışı bittiğinde yeni başkanın gerçekler üzerinden hareket etmek zorunda kalacağından emin.

  PUTİN: NOT EDİYORUM
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de önceki gün yaptığı açıklamada, bazı ABD'li siyasetçilerin sert sözlerini not ettiğini söylemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı