Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Latincesi yerinde, tercümesi kaldırıldı

  ANKARA (A.A)
  01 Ağustos 2006 - 11:17Son Güncelleme : 01 Ağustos 2006 - 11:16

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi zindan girişindeki “Tanrının Bulunmadığı Yer” anlamına gelen Latince yazıya “sansürvari” uygulama yapılmadığını bildirdi. Koç, yanlış algılanmaların önlenmesı için yazının Türkçe-İngilizce açıklama tabelasının kaldırıldığını belirtti.

  Koç, Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber'in soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi zindan bölümü girişinde iç kapı sövesi üzerinde yer alan yazının, arkeolojik, tarihsel değeri olmaması ve ziyaretçilerin yanlış bilgilendirilmemesi için Türkçe ve İngilizce açıklama tabelasının kaldırıldığını kaydetti. Sonradan yazıldığı netlik kazanan bu yazıyla ilgili sansürvari herhangi bir uygulama yapılmadığını vurgulayan Koç, “Aksine bilimsel bir kurum olan müzelerimizin yanlış algılanmasını önlemek için söz konusu Türkçe-İngilizce tabela kaldırılmış ancak tarihi yapının dokusuna kazınmak suretiyle yazılan Latince ifadeye herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır” dedi.

  Koç, yapılan işlemin, müzelerin, yerli ve yabancı ziyaretçilere, bilimsel nitelikte araştırma yapan veya yapacak kişi ve kurumlara yanıltıcı değil, doğru bilginin aktarılmasını amaçladığını vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı