‘Latin Amerika Eylem’i başlıyor

Hürriyet Haber
01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye ikili ilişkilerin zayıf olduğu Latin Amerika ülkelerine açılabilmek için eylem programı başlatıyor. ‘Latin Amerika Eylem Programı’, bugün Ankara'da başlayacak ve üç gün sürecek.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in başkanlık edeceği toplantıların ilk gününde bölge ülkelerinde görevli büyükelçiler hazır bulunacak. Türkiye'nin Brezilya, Arjantin, Venezuella, Meksika, Küba ve Şili'de görev yapan ve bu ülkelerin yanı sıra 22 Latin Amerika ülkesine akredite olan büyükelçiler, bölgedeki siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında Cem'e detaylı bilgi aktaracaklar. Toplantının ikinci gününe kamu sektörlerinin temsilcileri katılacaklar. Üçüncü günde ise Latin Amerika ülkeleriyle iş yapmak isteyen özel sektör temsilcilerinin görüşleri dinlenecek.

Benzeri açılım programını daha önce Afrika kıtası için uygulayan Türkiye'nin, Latin Amerika ile ilişkileri canlandırmayı hedeflerken, bölge ülkeleri ile Orta Asya cumhuriyetleri arasında ‘Köprü vazifesi’ görmeyi de arzuladığı öğrenildi. Türkiye bu girişimiyle Latin Amerika sermayesini Orta Asya cumhuriyetlerine yatırım yapmaya davet edecek. Açılımın uygulamaya geçirilebilmesi için bazı üst düzey ziyaretler de öngörülüyor. Başbakan Mesut Yılmaz'ın eylülde gerçekleştireceği Meksika ziyareti de bu somut adımlardan birini oluşturacak. Cem'in yakın zamanda Latin Amerika ülkelerini kapsayan bir geziye çıkması beklenirken, Arjantin Cumhurbaşkanı'nın da Türkiye'ye geleceği belirtiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı