Ege Haberleri

  Latife Hanım'ın evi müze olsun

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  02.08.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  İZMİR"in Basmane semtinde yaşayanlar, Atatürk'ün eşi Latife Hanım ve onun babası Muammer Bey'in doğduğu eski bir konak olan, 20 yüzyılın başlarında ise Yeni Sadık Bey Oteli olarak faaliyete geçen konağın müze yapılmasını istiyor

  .
  İzmir'e 19 yüzyıl ortalarında Uşak'tan göç eden Uşakizade Ailesi'nden Hacı Ali Efendi tarafından satın alınan, Atatürk'ün eşi Latife Hanım ile onun babası Muammer Bey'in doğduğu eski bir konak olan, daha sonra 20 yüzyılın başlarında, Yeni Sadık Bey Oteli olarak faaliyete geçen konağın müzeye dönüştürülmesi arzu ediliyor. Basmane semti sakinleri, tarihi yapının birçok anlam taşıdığını, bunların başında Cumhuriyet döneminde modern kadının temsilcisi Atatürk'ün eşi Latife Hamın'ın bu evde doğmuş olmasının, mimari yapısının, konağın arka bahçesinde Roma dehlizinin bulunmasının ve yaşam öyküsünün geldiğini belirtiyor. Konağın müzeye çevrilmesinin bu nedenle önemli olduğu dile getiriliyor. Bu arada yine aile fertlerinden, bu konakta bir süre yaşayan ünlü yazar Halid Ziya Uşaklıgil'in isminin yer aldığı plaket de otelin kapısında çakılı duruyor.

  İZİNSİZ ONARIM İDDİASI
  2005 Yılında yapılan çalışmalarla Tarihi Kentler Birliği ödülünü alan Basmane oteller sokağının girişindeki, kentin mimari dokusunun en güzel örneklerinden birini yansıtan Yeni Sadık Bey Oteli'nde şu anda onarım çalışmalarının başlamasıyla yeni tartışmalar da gündeme geldi. Otelin restorasyonu için gerekli iznin alınmadığını belirten Konak Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından, mülk sahiplerine uyarı yazısı gönderildiği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı