Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Latife Hanım 2005'te kapandı

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.02.2006 - 01:14

  İlköğretim son sınıfta okutulan "Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük" isimli ders kitabının 2005 baskısında, Latife Hanım'ın başı açık fotoğrafının, başı kapalı fotoğrafıyla değiştirildiği ortaya çıktı.

  Ders kitabının 46. sayfasındaki fotoğraf operasyonu, "aç-kapa" krizine dönüştü. Bu yıl okutulan ders kitabında başı kapalı görünen Latife Hanım, önümüzdeki öğretim yılı ders kitaplarında yeniden başı açık yer alacak.

  YAZARDAN İTİRAZ

  2005'e kadar, söz konusu ders kitabının 46. sayfasında Mustafa Kemal'in eşi Latife Hanım'ın başı açık olarak poz verdiği altı kişinin bulunduğu toplu fotoğraf kullanılırken, 2005 baskısında Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ile birlikte başı kapalı görüntülendiği fotoğrafa yer verildi. Latife Hanım'ın bu fotoğrafına kitabın yazarlarından Talim ve Terbiye Kurulu eski üyesi Güler Şenünver itiraz etti. Yayımlar Dairesi Başkanlığı, Şenünver'in itirazı haklı bularak, kitabın önümüzdeki yıl okutulacak 2006 baskısına, Latife Hanım'ın başı açık poz verdiği fotoğrafın konulmasını kararlaştırdı.

  KENARDA KALMIŞ

  Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yetkilisi, "İlköğretim Genel Müdürlüğü'nden ilgili kişi, inceleme sırasında, 'Latife Hanım toplu fotoğrafta kenarda kalıyor ve belli olmuyor' gerekçesiyle, üçlü fotoğrafın kullanılmasını önermiş ve bu öneri de uygun bulunmuş. Fotoğraf o nedenle değiştirilmiş" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı