Gündem Haberleri

  LAT: İslam dünyasına Atatürk lazım

  ANKA
  01.02.2006 - 12:30 | Son Güncelleme:

  Los Angeles Times gazetesi, İslam dünyasında aynen Atatürk’ün yaptığı gibi Batı’ya yönlendirecek isimlerin çok bulunmadığını belirtti.

  Hamas’ın seçimlerden galip çıkmasının uluslararası arenada yankıları sürerken Amerika’nın önde gelen ve köklü gazetelerinden Los Angeles Times, İslam dünyasında demokrasiyi geliştirmek için Atatürk gibi isimlere ihtiyaç duyulduğu yorumunu yaptı.

  Max Boot imzalı haberde, İran, Irak, Afganistan ve Filistin gibi ülkelerdeki durum değerlendirilirken, "Bu bir şanssızlık, ancak alternatifi ne? Müslüman toplumlarda, Atatürk’ün Osmanlı sonrası Türkiye’yi yaptığı gibi Batı çizgisine ve demokrasiye yönlendirecek güçlü adamlar pek yok" ifadeleri yer aldı.

  Haberde, Batı’nın ateşlediği ya da desteklediği, Arafat, Hüsnü Mübarek, Beşir Esad, Pervez Müşerref, Suudi Kralları ve bir zamanlar Saddam Hüseyin gibi kişilerin diktatör olduğu ve İslami aşırıcılarla faydacılık esasına dayalı bir ilişkileri olduğu dile getirildi.

  Yaser Arafat döneminde muhaliflerin cezalandırıldığını belirten gazete ayrıca İsrail ve ABD’nin bazı sorunları görmazden geldiğini ancak bu ülkelerin Mısır, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Pakistan ve diğer ülkelerde insan hakları ihlallerinin daha kötü bir hal almaması için çalışması gerektiğini savundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı