ANKARA HABERLERİ

Lastiklere geri dönüşüm

Hürriyet Haber
26.09.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 92 bin ton lastiğin geri kazanımı sağlandı.

Hürriyet Haber

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, 2011 yılı itibarıyla Türkiye’de lastik üretimi veya ithalatını yapan yaklaşık 80 firma bulunduğu belirtildi.
Firmalar tarafından piyasaya sürülen lastik miktarının 246 bin ton olduğunu işaret edilen açıklamada, bunun 92 bin tonunun Bakanlık ve lisanslı tesislerin işbirliğiyle geri dönüştürüldüğü bildirildi.
Açıklamada, ömrünü tamamlamış lastiklerin, maddesel geri kazanım yöntemiyle dönüştürüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Tesislerde fiziksel kırma yöntemiyle kauçuk granül, çelik tel ve tekstil parçacıkları elde ediliyor. Elde edilen kauçuk granüller, rejenere kauçuk, ayakkabı ve ayakkabı tabanı, spor ve oyun sahaları, mobilya parçaları, yer kaplama malzemelerinde kullanılıyor. Ayrıca, çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılabilen ömrünü tamamlamış lastikler, böylelikle ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Lastiklere geri dönüşüm haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı