Dünya Haberleri

  Lastik botla gittiler feribotla döndüler

  Banu ŞEN/MİDİLLİ
  04.04.2016 - 20:40 | Son Güncelleme:

  AB ile anlaşma gereği Türkiye’ye geri gönderilen göçmenler, ölümü göze alarak derme çatma lastik botlarla Ege Denizi’ni aşıp ulaştıkları Yunan adalarından, turistik feribotlarla dönüşlerine dün başladılar.

  Mİdİllİ Moria merkezinden Avrupa Birliği (AB) ile yapılan anlaşma gereği Türkiye’ye dün gönderileceklerin sayısı beklenenden az oldu.

  Yunan yetkililer, önceki akşam itibariyle Moria’da bulunan 2 bin 987 göçmenin 2 bin 718’i sığınma talebinde bulunmayı istediğini söyleyince, Midilli’de gözler Türkiye’ye gönderileceklere odaklandı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “İlk gün için 500 kişi istedik” açıklamasına rağmen, dün Türkiye’ye gönderilen göçmen sayısı 138’de kaldı. Bunlardan sadece 2’sinin Suriyeli olduğu öğrenildi.

  HER MÜLTECİYE BİR POLİS

  Anlaşmanın ilk uygulamasının hayata geçeceği önceki gece boyu, 20 Mart sonrası gelenlerin tutulduğu Moria’da heyecanlı bir bekleyiş vardı.
  Frontex polisleri de bulunan 5 otobüs sabaha karşı 03.30’da Moria’ya ulaştı. Kampın içine giren otobüsler sığınma talebinde bulunacağını ifade edenler dışında 138 kişiyi, Türkiye’ye iade etmek üzere aldı. Otobüslerde her göçmenin yanına bir Frontex polisi oturdu, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen Frontex polislerinin göçmenlerin yanında otururken maske takması dikkat çekti.

  GELENLER VE GİDENLER

  Kalabalık basın grubu beklerken, otobüslerin limana girdiği anlarda Dikili’den yola çıkıp Midilli’ye ulaşan bir bottaki göçmenler de Yunan sahil güvenlik ekiplerince tam arkada kalan kısma yanaştırılıyordu.
  Az sonra ise Midilli Limanı’na otobüslerle getirilen 138 göçmen hazır bekleyen Nazlı Jale ve Turyol Lesvos isimli Türk feribotlarına bindirildi. Mültecilerin sessizliğini koruduğu görüldü. 07.10’da ise ilk feribot Türk karasularına doğru hareket etti. 09.20’de de Dikili’ye ulaştı. Öte yandan Frontex Sakız’dan Türkiye’ye Çeşme Limanı’ndan gönderimi kabul etmediği için buradan getirilecekler Ertürk katamaranı ile Dikili Limanı’na taşındı. Sakız’dan gelen 66 göçmen Dikili Limanı’ndan Türkiye’ye iade edildi.

  EGE’Yİ İLK KEZ GÜVENLE GEÇTİLER

  Çoğu, defalarca tehlikeli biçimde Türkiye kıyılarından küçük lastik botlarla Yunan adalarına geçen mülteciler, dün ilk kez Ege’yi turistik bir feribotta güven içinde geçtiler. Ancak rota şimdi tam tersiydi. Bu kez Midilli’den Türk karasularına, Dikili Limanı’na doğru yolculuk ediyorlardı. 

  LİMANDA GÖSTERİ

  Ferİbotlar anlaşma sonrası ilk grupları Dikili’ye götürmek için denize açıldığında aktivistler de liman önünde gösteri yapmaya başladı. Midilli’de bulunan çeşitli grupların protestosunda “Avrupa uyan” gibi sloganlar atıldı. 

  204 GİTTİ 339 GELDİ

  YUNANİSTAN’dan dün 204 göçmenin Türkiye’ye gönderilmesine karşın, Yunan adalarına aynı gün tam 339 yeni mülteci ve göçmen geldi. Yunanistan Göçmen Krizi Koordinasyon Kurulu’nun açıklamasına göre, pazar günü 07.30’dan dün sabah aynı saate kadar Midilli’ye 173, Sakız’a 74, Sisam’a 89, Leros’a 3 yeni göçmen ve mülteci giriş yaptı. Adalardaki toplam mülteci ve göçmen sayısı da 6 bin 232 olarak belirlendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı