Larry Summers çekildi, dolar 2 TL'nin altına düştü

Hürriyet Haber
16.09.2013 - 09:26 | Son Güncelleme:

Fed başkanlığı için adı en güçlü aday olarak telaffuz edilen Larry Summers çekilince dolar sert düştü. Geçen hafta 2.02 TL civarında işlem gören dolar 2 TL'nin altını gördü.

ABD Merkez Bankası Fed Başkanlığı için konuşulan şahin adaylardan Larry Summers çekildiğini açıklayınca uluslararası piyasalarda dolar sert düştü.

Uluslararası piyasalarda sabah saatlerinde 2 TL'ye yakın seyreden dolar şu dakikalarda 1.9995 TL ile 2 TL'nin altında işlem görüyor. Dolar Cuma günü 2.0290 TL'den işlem görüyordu.

Öte yandan Summers'ın çekildiğini açıklamasıyla borsa da haftaya iyi bir başlangıç yaptı. Açılışta yüzde 1.95 prim yapan borsa 73 bin puanın üstüne çıkarak 73 bin 31 puandan işlem gördü. Yükselişini ilk seansta sürdüren borsa ilk seansı günlük yüzde 2,99 kazançla 73 bin 778 puandan kapadı.

Larry Summers çekildi, dolar 2 TLnin altına düştü

VE SUMMERS ÇEKİLDİ

Larry Summers çekildi, dolar 2 TLnin altına düştü

Fed fırtınası kapımızda


GÖSTERGE FAİZ YÜZDE 9'DA
Küresel piyasalarda risk iştahının artmasıyla 10 yıllık tahvil faizleri 9,53 ile 21 Ağustos'tan beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

ABD ile Rusya'nın Suriye konusunda anlaşması ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı için adı geçen piyasaların "şahin" olarak nitelendirdiği Larry Summers'ın adaylıktan çekildiğini açıklaması küresel piyasalarda iyimser havanın esmesini sağladı.

Piyasalar için en önemli riskler olarak nitelenen bu iki gündem maddesindeki pozitif gelişmeler risk iştahının artmasına neden olurken, on yıllık tahvil faizlerinin gerilemesine yol açtı.

Geçen haftanın son işlem gününü yüzde 9,79 seviyesinden tamamlayan on yıllık tahvilin faizi bugün güne 9,58'den başladıktan sonra iyimserliğin devam etmesiyle 21 Ağustos'tan beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 9,53'e kadar geriledi.

On yıllık tahvillerin seyrine paralel olarak 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 9,01 seviyesinde kadar geriledi.

ŞAHİN SUMMERS ÇEKİLDİ
Fed Başkanlığı için favori aday olarak görülen Larry Summers ABD'de faizlerin kısa sürede yükseltilmesini savunuyordu. Fed tahvil alım programının ekonomiye sanıldığı kadar güçlü etki yaratmadığını savunan Summers bu programın hızlı bir şekilde sonlandırılmasını dile getirilmişti.

Fed Başkanlığı için Summers adaylıktan çekilince tahvil alım azaltımında daha yumuşak bir geçişi savunan Janet Yellen daha güçlü bir aday olarak sivrilmiş oldu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı