Gündem Haberleri

  Larnaka'daki tekkede bombalı katliam planı

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Hala Sultan Tekkesi'ne bombalı saldırı hazırlığı ortaya çıkarıldı. Patlayıcı ve tüfek aksamları ele geçerken şüpheler PKK üzerinde yoğunlaşıyor.

  Kurban Bayramı'nın ikinci gününde bin 250 Kıbrıslı Türk'ün ziyaret edeceği Larnaka'daki Hala Sultan Tekkesi'nin bahçesinde patlayıcı maddeler bulundu.

  Aldığı ihbarı değerlendiren Rum polisi, bölgede 250 gram TNT tipi patlayıcı, bir el bombası, iki elektrikli fünye ve otomotik tüfek aksamları ele geçirdi. Rum polisi, olayla ilgili açıklama yapmadı.

  Müslümanlarca en kutsal üçüncü ziyaret yeri olarak kabul edilen ve Hz. Muhammed'in süt annesi Ümmü Haram'ın türbesinin yer aldığı tekkenin bahçesinde patlayıcı bulunması, 6 gün sonra Güney Kıbrıs'a geçmeyi planlayan Kıbrıslı Türkler arasında panik yarattı. Güvenlik gerekçesiyle ziyaretin iptal edilme olasılığı belirdi.

  POLİS AÇIKLAMA YAPMIYOR

  Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra Güney Kıbrıs'ta gösteriler yapan PKK militanlarının Türklere karşı saldırılarda bulunmasından endişe ediliyor.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides arasında 1997'de varılan anlaşma çerçevesinde kutsal günlerde dini yerlere karşılıklı ziyaretler yapılıyor.

  Rumlar, yılda iki kez KKTC'ye geçerek İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Andreas'ın mezarının bulunduğu Karpaz'daki Apostol Andreas Manastırı'na giderken, Türkler bayramlarda Güney'e geçerek Hala Sultan Tekkesi'ni ziyaret ediyor. BM Barış Gücü aracılığıyla gerçekleştirilen ziyaretlerde şimdiye kadar hiçbir olay yaşanmadı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı