Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Laptopumu getir arkadaş

  Hürriyet Haber
  04.02.2005 - 00:43 | Son Güncelleme:

  Senaryo ve beste çalışmalarının bulunduğu dizüstü bilgisayarı çalınan Özcan Deniz, karakolda ‘Eve giren hırsıza sadece yatak odasında müdahale edebileceğini’ öğrenince şaşkına döndü. Deniz, ‘Peki ben salonda yatıyorsam ne olacak’ diye yasaya tepki gösterdi.

  Yirmi gün önce evi soyulan sanatçı Özcan Deniz başvurduğu İstinye Karakolu’nda polisten ‘Hırsıza ancak yatak odasında müdahale edebilirsiniz, aksi halde suçlu duruma düşersiniz’ uyarısı alınca isyan etti.

  Deniz, ‘Polise göre evinize giren hırsızı görünce gidip yatacakmışsınız. Çünkü hırsız ancak yatak odasına girince meskene tecavüz cana kast sayılıyormuş. Peki ben salonda yatıyorsam ne olacak?’ diye sordu. Özcan Deniz’in başına gelenler, hukukçular arasında ‘Hırsıza salonda müdahale meşru müdafaa sayılmaz mı?’ tartışması açtı.

  ÜST KATTA UYUYORDUM

  İstinye’deki evi soyulan ve dizüstü bilgisayarı çalınan Özcan Deniz, yasaların hırsızı koruduğunu söyledi. Hırsızların, evinin alt katında bulunan görevlileri sprey ile etkisiz hale getirdiğini ve oturma odasında duran senaryo çalışmaları ile bestelerinin bulunduğu dizüstü bilgisayarı çaldığını anlatan Deniz, o sırada üst katta bulunan yatak odasında uyuduğunu söyledi. Deniz şöyle dedi:

  ‘Bizim oralara uzun zamandır hırsızlar dadanmış. Benim evime de girdiler ve ben o sırada üst katta bulunan yatak odamda uyuyordum. Aşağı katta bulunanları etkisiz hale getirdikten sonra bilgisayarımı almışlar. Önemli olan, kimsenin canına bir şey olmadı. Galiba bütün kanunlar hırsızı koruyor. Ben de başıma geldikten sonra bunu öğrendim. Polise başvurunca bilgiler almaya başladık. Hırsız evinize girebiliyor, malınıza hamle yapabiliyor. Ancak siz ona bir şey yaptığınız zaman, onun canına kastetmiş oluyorsunuz. Yani suçlu durumuna düşüyorsunuz. Evinize giren hırsızı gördüğünüz zaman, gidip yatacakmışsınız. Var mı böyle bir şey? Hırsız ancak yatak odanıza girdiğinde meskene tecavüz, cana kast sayılıyormuş. Peki o sırada ben evimin salonun da yatıyorsam ne olacak? Evimiz, kendimizi güvende hissettiğimiz yerdir. Birisi oraya girebiliyor ve kanun da buna cesaret verip, teşvik ediyorsa bu çok acı, çok kötü bir şey. Bu olay bir ay önce oldu ve hırsız hala bulunamadı. Buradan sesleniyorum, laptopumu getir arkadaş!’

  Avukat İhsan Paksoy

  Kaçarken vurmak öldürme suçudur

  ÖZEL hanesine gündüz ya da gece vakti hırsızlık amacıyla girmiş silahlı bir kişiye karşı ev sahibinin tecavüzü defetmek için silahla karşılık vermesi, TCK 461’de öngörüldüğü gibi TCK 49’uncu madde üzerinden meşru müdafa durumu yaratır. Yani hırsızın, elinde silahla, hırsızlık eylemini kendisini fark eden ev sahibine karşı gaspa dönüştürmesi noktasında, ev sahibinin müdahalesi sonucu ölümü, usulen açılacak dava sonunda meşru müdafaa sınırları içinde değerlendirilerek herhangi bir cezaya hükmedilmez. Ev sahibini fark edip kaçmaya başlayan hırsızın kaçarken arkasından vurulması halinde ise kasten adam öldürmekten açılan davada cezaya hükmedilir ancak bu hallerde cezanın 1/3’ünden yarısına kadar indirim öngörülür. Hırsızlık amacıyla bir eve giren kişi kendisini farkeden ve müdahale etmeye kalkışan ev sahibine şiddetle karşılık vermek ister ve karşı müdahaleyle hayatını kaybederse meşru müdafa gereği cezaya hükmedilmez.

  Cumhuriyet Savcısı

  Karanlıkta silah görünmeyebilir

  BİR
  Cumhuriyet Savcısı ise evine hırsızlık amacıyla girmiş kişiyi gündüz ya da gece suçüstü yapıp öldürmesi halinde TCK 49’da öngörülen meşru müdafa hali ortaya çıkaracağını belirterek, şöyle dedi: ‘Karanlıkta bir eve girmiş kişinin elinde silah var mı yok mu vatandaş göremeyebilir. O psikolojiyle sağlıklı olarak tespit imkanı olmaz. Öldürülen hırsızın üzerinden silah çıkmaması halinde de usulen dava açılır ve meşru müdafa hali mahkeme takdiri ve delil durumuna göre tespit edilir. Kaçarken öldürmede cezaya hükmedilir, yarıya kadar indirim yapılır.’
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı