DENİZLİ HABERLERİ

Laodikya Kilisesi'ndeki restorasyona "AB Kültürel Miras Ödülü”

AA / Sebahatdin Zeyrek
22.03.2016 - 19:14 |Son Güncelleme :

- Denizli Belediye Başkanı Zolan: "Laodikya her geçen gün Türkiye'nin marka değeri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor"

Laodikya Kilisesindeki restorasyona AB Kültürel Miras Ödülü”
AA / Sebahatdin Zeyrek

DENİZLİ (AA) - Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Laodikya Antik Kenti'nde devam eden restorasyon projesinin, AB Kültürel Miras Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldüğünü bildirdi.

Zolan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Laodikya Kilisesi'nin UNESCO Geçici Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmesinin ardından bu yapıda devam eden restorasyon projesinin de uluslararası ödüle layık görüldüğünü söyledi.

“Dünya Mirası Laodikya Uyanıyor Projesi” kapsamında devam eden restorasyon projesinin Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu (Europa Nostra) tarafından AB Kültürel Miras Jüri Özel ödülü aldığını ifade eden Zolan, kilisede uygulanan koruma, konservasyon ve restorasyon tekniklerinin takdirle karşılandığını dile getirdi.

Laodikya Antik Kenti'nde kazı ve işletme sorumluluğunun 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokolle Denizli Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiğini hatırlatan Zolan, verilen ödülün antik kentlerin yerel yönetimlere devredilmesiyle tarihi değerlerin daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gün yüzüne çıkarılabileceğini gösterdiğini ileri sürdü.

Zolan, sözlerini şöyle konuştu:

"Laodikya, her geçen gün Türkiye'nin marka değeri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 2013 yılında UNESCO’nun Geçici Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan antik kentimiz geçen yıl da Tripadvisor Mükemmellik Sertifikası aldı. Şimdi de tarihi ve kültürel mirasların korunması doğrultusunda dünyadaki başarılı çalışmaları ödüllendiren Europa Nostra tarafından jüri özel ödülü almamız bizleri gururlandırdı."

Zolan, ödülün mayıs ayında Madrid'de düzenlenecek törende verileceğini sözlerine ekledi.

İncil'de adı geçen 7 kiliseden biri olan Laodikya Kilisesi'nde yürütülen çalışma kapsamında piskopos evi, kilise arşivi ve kiliseye ulaşımı sağlayan yollar restore edilmiş, ayakta kalan duvarların ve antik yapılar korunmuş, gezilebilmelerine olanak sağlayan düzenleme yapılmıştı. Projeye, Güney Ege Kalkınma Ajansı'ndan (GEKA), 750 bin lira destek sağlanmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Laodikya Kilisesi'ndeki restorasyona "AB Kültürel Miras Ödülü” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Mart 2016 tarihinde saat 19 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Laodikya Kilisesi'ndeki restorasyona "AB Kültürel Miras Ödülü” haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2019, Çarşamba
 • İmsak
  06:34
 • Güneş
  08:01
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı