Ege Haberleri

EGE

  Laodikya’da tarih günışığına çıkıyor

  Hürriyet Haber
  18.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.09.2000 - 00:01

  İncil'de adı geçen yedi kutsal kiliseden birinin bulunduğu Denizli'deki antik Laodikya kentinin ayağa kaldırılması için çalışmalara başlandı

  DENİZLİ'deki en büyük antik kent olan Laodikya'nın günışığına çıkarılması için Kültür Bakanlığı başkanlığında Venedik Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Müze Müdürlüğü ortak çalışma başlattı. Kazılara önümüzdeki yıl başlanacak kentte, saha araştırması yapılıyor.

  Uygarlıkların beşiği

  M.Ö. 3 yüzyılın ortalarında Seleukoslar Kralı ll. Antiakos'un karısı Laodike adına kurduğu, iki tiyatro, stadyum, agora, hamam, tapınak ve çeşmelerin bulunduğu, dört giriş kapılı antik kentte Hellenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu yerleşimlerinin bulunduğu belirtildi.

  Bilgisayara yükleniyor

  LAODİKYA'da 9 yıldır survay (yüzey çalışması) yapan İtalya Venedik Padova ve Udinese Üniversitesi'nden 14 kişilik ekip, Pamukkale Üniversitesi öğretim üyeleriyle birlikte antik kentte nekropol alanı ve mezarları elektronik cihazlarla tespit edip, bilgisayara yüklüyor.

  Ay sonunda tamam

  VENEDİK Üniversitesi'nden Prof. Gustavo Traversari başkanlığında Prof. Luigi Sperti, Prof. Giorgio Bejar, Prof. Jacopo Bonetto, Prof. Sanio Gelichi, PAÜ'den Yrd. Doç. Dr. Celal Şimşek ve Yrd. Doç. Dr. Bilal Söğüt tarafından yürütülen tespit çalışmaları bu ay sona erecek.

  Öncelik agoraya verilecek

  HIRİSTİYANLIĞIN evrensel meclisinin toplandığı, vahiy kitabında adı geçen 7 Asya kentinden biri olan ve Meryem Ana'nın ziyaret ettiği rivayet edilen Laodikya'da 9 yıldır araştırma çalışmalarını yapan, antik kentin havadan fotoğraflarını çeken ve çalışmaları kitap haline getiren Venedik Üniversitesi, kazı ve restorasyon çalışmalarında Pamukkale Üniversitesi ile işbirliği yapacak. Antik kentte kazı ve restorasyon çalışmaları birlikte yürütülecek. İnanç turizmi açısından büyük önem taşıyan antik kentin kazı çalışmaları 30 Eylül'de Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nde yapılacak planlama doğrultusunda yürütülecek. Çalışma Başkanı Prof. Dr. Gustavo Traversari, ‘‘Antik kentte iki ekip olarak çalışmaları yürütüyoruz. Bu yıl yüzey çalışmasını tamamlayacağız. Gelecek yıl kazı başlayacak. Laodikya çok büyük bir antik kent. Kazı planlaması yapacağız. Biz kazı çalışmalarına öncelikle agorada başlamak düşüncesindeyiz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı