Ege Haberleri

EGE

  Laodikya’da heykeltıraş atölyesi bulundu

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  08 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ağustos 2009 - 22:08

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı olan ve 115 işçi, 60 öğrenci, 15 arkeolog, 2 profesör ve 10 asistan ile yürütülen kazılara başkanlık eden Prof. Celal Şimşek, "Laodikya’da sürekli yeni buluntular ortaya çıkıyor.

  Son olarak Stadyum Caddesi’nde yeni Bizans dönemine ait anıtsal çeşmeyi açığa çıkardık. Parçalanmış blokların yanında onlarca heykel parçası ve kabartma bulduk. 1.76 boyunda 1800 yıllık genç kadın heykeli ortaya çıkardık. Önemli bir eser ama başı yok. Şimdi onu arıyoruz. En önemli bulgu ise bol miktarda taslak heykellerin yeraldığı ve heykeltıraş çıraklarının kullanığı atölye oldu. Laodikya’nın Afrodisias’tan sonra en önemli heykel imalathanesi ve heykeltıraş üssü olduğunu kanıtladık" dedi.

  Sadece Afrodisias’da değil

  Denizli’nin traverten mermer yatağı bakımından Türkiye’nin en zengin bölgesi olduğunu ve yılda 300 milyon dolara yakın mermer ihracatı yaptığını kaydeden Şimşek, "Mermer ocaklarının zenginliğinden Laodikya’da yaşamış binlerce yıllık medeniyetler de yararlanmış ve buraya bölgenin heykel ve diğer yapı ihtiyaçlarını karşılayacak heykel atölyesi açmış. Bölgede heykeller sadece Afrodisias’ta değil Laodikya’da da çok yapılmış. Kazılarda bu bulguları elde ettik" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı