Gündem Haberleri

  Lanet değil, genetik

  Hürriyet Haber
  20.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrailli genetikçi Richard Ebstein'a göre Kennedy Ailesi'nin peşinini bırakmayan lanet değil, onları risk almaya zorlayan ‘‘gözü karalık genleri...’’ Ebstein'a göre, nesilden nesile geçen bu gen, Kennedy Ailesi'nin fertlerinin düşüncesizce maceralara ve riskli aktivitelere atılmasında rol oynamış olabilir.

  ABD'nin 35'inci Başkanı John Fitzgerald Kennedy'nin oğlu JFK Jr'ın kendi kullandığı uçak Atlantik Okyanusu üzerinde kaybolduğunda, yine 2 nesildir aileden peş peşe kurban alan uğursuzluk gündeme geldi. Ancak İsrailli genetikçi Richard Ebstein'a göre ailenin peşinini bırakmayan uğursuzluk değil, onları risk almaya zorlayan ‘‘gözü karalık genleri...’’

  1996 yılında diğer İsrailli araştırmacılarla birlikte bazı insanlarda bulunan ‘risk alma genini’ tesbit eden moleküler genetikçi Richard Ebstein, Kennedy Ailesi'nin akibetinin de bu genin rol oynadığını iddia ediyor.

  Ebstein'a göre nesilden nesile geçen bu gen, Kennedy Ailesi'nin fertlerinin düşüncesizce maceralara ve riskli aktivitelere atılmasında rol oynamış olabilir.

  DOKTORA GİTSİNLER

  Kennedy Ailesi'nin bu genden taşıyıp taşımadığını test etmediklerini söyleyen Ebstein, ancak 2'inci Dünya Savaşı'ndan beri aile fertlerinin başına gelen talihsizliklerin ABD'nin bir numaralı hanedanının bu genden taşıdığı yolunda bir işaret olduğunu kaydetti. Ebstein, şunları söyledi:

  ‘‘Ben bir Kennedy olsaydım, ABD'nin en iyi psikoloğuna gider ve normal insanların nasıl hareket ettiğini ve risk alma dürtümü nasıl kontrol edebileceğimi konuşurdum.’’ Halen Kudüs'teki Herzog Hastanesi'nde çalışan Ebstein'a göre dopamine, ‘‘D-4’’ alıcı ve ‘‘seotonin’’ isimli taşıyıcıdan oluşan gen kompleksini taşıyan insanlar sansasyona diğerlerinden daha açık ve normal insanlara göre uyuşturucu bağımlısı olma eğilimleri daha fazla. Bu gen kompleksini taşıyan iki haftalık bebekler bile akranlarına göre çevreye daha açık ve ilgililer.

  Manitu laneti...

  JOHN F. Kennedy Jr.'ın kaybolduğu bölgede bulunan Martha's Vineyard Adası'nda, büyük baskı sonucu Kızılderililer'den satın alınan, ‘‘kutsal bölge’’, Kennedy Ailesi'ne uğur getirmedi. Massachusetts Eyaleti'nin en köklü ailesi, İrlanda asıllı Kennedyler, uzun yıllar önce eyalete bağlı Martha's Vineyard Adası'nda 90 hektarlık geniş bir araziyi satın almıştı. Kennedy Jr.'ın annesi Jacqueline Kennedy Onassis ise daha sonra bu arazinin ortasında yer alan ve adada yüzyıllardır yaşayan Wampanoag Kızılderilileri'nce ‘‘kutsal’’ kabul edilen bir alanı ailenin topraklarına katmaya karar verdi. Kutsal toprağı satmaya yanaşmayan Kızılderililer üzerinde yıllarca baskı uygulayan Jacqueline Kennedy Onassis, 1990 yılında bu amacına ulaştı ve 100 bin dolar karşılığında 1 hektarlık bu araziyi satın aldı. Ancak, eski başkan John F. Kennedy'nin ölümünden sonra Yunan milyarder armatör Aristotle Onassis ile evlenen Jacqueline, 1994 yılında kanserden öldü.

  KİN TUTMUYORUZ

  Aileye yakın kaynaklar ise ne onyıl kadar önce satın alınan Martha's Vineyard Adası'ndaki arazinin, ne de bu topraklara en son katılan kutsal Kızılderili bölgesinin Kennedy Ailesi'ne uğur getirdiğini belirtirken, ABD'de batıl inançları olan bazı çevrelerde, ‘‘Kennedy Ailesi Kızılderili lanetinin mi kurbanı oldu?’’ sorusu gündeme geldi. Adanın bir bölgesinde hala yaşayan Wampanoag Kızılderilileri ise Kennedy Ailesi'yle aralarında hiçbir husumetin kalmadığını söylüyor. Üstelik Wampanoag Kızılderilileri'nin pek çoğu da Kennedy Jr., eşi ve baldızının aranması çabalarına bizzat katılırken, kabilenin tarihini yazan Je Manning adlı Kızılderili, ‘‘Bu durum bizim kin tutmadığımızı, intikam gibi duygumuz olmadığını gösteriyor’’ dedi.

  Onlar için aday olmamış

  ABD Başkanı Bill Clinton, JFK Jr'ın uçağıyla kaybolduğu haberini haftasonu tatili için gittiği Camp David'te aldı. Clinton, bir açıklama yapıp üzüntüsünü dile getirirken, JFK Jr'ın Hillary Clinton'ın Senato yolunu kapamamak için New York'tan aday olmaktan vazgeçtiği anlaşıldı. JFK Jr'ın da gözü babası, amcaları gibi siyasetteydi. Hatta siyasete magazin büyüteciyle bakmak amacıyla George isimli dergiyi yayına sokması da politikaya bir adım daha yaklaşma niyetini güdüyordu. Newsweek Dergisi, Kennedy Jr.'a yakın bir arkadaşına dayanarak verdiği haberde, eski başkan John F. Kennedy'nin oğlunun aylar öncesinden New York'ta adaylığına ilişkin ön araştırma ve hazırlık yaptığını yazdı. Ancak Kennedy Jr.'ın, Hillary Clinton'ın adaylığa niyetlenmesi üzerine, Clinton Ailesi'ne saygı ve sevgisinden dolayı, First Lady ile Demokrat Parti adaylığı için yarışmamaya karar verdiği belirtildi.

  Onların düğününe gidiyordu

  JFK Jr.'ın kuzeni Rory Kennedy ve misafirleri düğün merasimi için genç adam ile karısını boşuna beklediler. Hyannisport'ta kıyıda arama sonucunu bekleyen Rory ve nişanlısı Mark Bailey, genç Kennedy'nin kullandığı uçağın denize düştüğünün kesinleşmesi üzerine umutlarını yitirmiş bir halde evlerinin yolunu tuttular.

  Almanlar: Suçlu Amerikan eğilimi

  JOHN Kennedy'nin ölümü ile sonuçlanan uçak kazası konusunda Alman basını suçlunun, ‘‘Amerikan eğilimi’’ olduğunu yazdı. Bazı yorumlar şöyle:

  Bremen Nachrichten Kenedy'lerin laneti sanki adı konmamış bir kara büyü gibi gösteriliyor, doğaüstü güçlerin yazdığı kader olarak yorumluyor. Buna kendilerinin sorumlu oldukları veya yol açtıkları felaketler de dahil. Uyuşturucu kullanımı, aşırı tehlikeli olan sporlara merak ve aşırı hız düşkünlüğü geçmişte aile üyelerinin sakatlanmasına, hatta ölümüne neden oldu. Bu arada bir lanetten bahsetmek gerekirse, bu da olabilen ile olması gerekenin sınırına kadar gitmek ve hatta bu sınırı aşmak diye de tanımlayabileceğimiz Amerikan eğilimi.

  Westdeutsche Allgemeine Zeitung İnsanın içinden 'Tanrıların lanetinden' bahsetmek geliyor. Kaza bir tesadüfler zinciri sonucu gerçekleşmiştir. Başka ailelerin de başına böyle felaketler geliyor. Ancak, onların hikáyeleri bilinmiyor.

  Halktan kaçış ölüme götürdü

  GEÇEN cumartesi sabahından beri herkesin bilip de bir türlü telaffuz edemediğini, sonunda yetkililer açıkladı. ABD'nin ‘John John’ı olarak bilinen John Kennedy Jr, eşi Carolyn ve baldızı Lauren'in uçak kazasında öldüğü kesinleşti. Şimdi Kennedy Jr'ın uçma merakı ve kalabalıktan kaçma arzusunun bu korkunç kazaya neden olduğu konuşuluyor. Kennedy ailesi konusunda uzman olan Arthur Schlesinger Jr. Newsweek Dergisi için kaleme aldığı yazıya göre, Kennedy Jr seyahat ederken mahremiyetini sağlamak için pilot brövesi aldı. Çünkü yolcu uçağıyla seyahat ettiğinde diğer yolcular sorular soracak, imza isteyecek, hatıralarını anlatarak canını sıkacaklardı. Kennedy Jr'ın diğerlerinin iyi niyetini biliyordu, ancak bu ilgi zaman zaman ağır bir yüke dönüşebiliyordu. 15 ay önce pilot brövesi alan genç Kennedy (38), hem iş için, hem de zevk için uçmaya başladı. Mesela geçen hafta pazartesi günü kendi çıkardığı George Dergisi'nden hisse satın almak isteyen yatırımcılarla görüşmek için kendi uçağıyla Kanada'nın Toronto kentine uçmuştu. Ancak ayak bileği alçıda olduğu için yardımcı pilotla uçmuştu. JFK Jr, arkadaşlarına uçuşun bir kaçış olduğunu söylüyordu. Ancak bu kalabalıktan kaçma arzusu Kennedy'nin sonunu da hazırladı. Cuma günü New Jersey'den kuzeybatıdaki Martha's Vineyard Adası'na giderken düşen uçaktan artık kurtulanın olmadığına kesin gözle bakılıyor.

  Dergiler kapak değişti

  KENNEDY Ailesini çevreleyen uğursuzluk zincirine katılan son halka yüzünden Newsweek, Time, US News & Report Dergisi piyasaya çıkmak üzere olan dergilerinin kapaklarını değiştirdiler. US News ise piyasaya çıkacak dergilerini geri çağırdı. Time Dergisi Baş Editörü Walter Isaacson, tirajlarının 500 bin olduğunu ancak 1.5 milyon adet bastıklarını belirtti.

  Baldız geç kalınca karanlıkta uçtu

  HYANNİSPORT'daki kuzeninin düğününe giderken Martha's Vineyard Adası açıklarında Atlantik Okyanusu'na düşen John F. Kennedy Jr'ın, uçakta bulunan baldızının işlerinin uzaması yüzünden, gündüz planladığı uçuşu gece yapmak zorunda kaldığı ortaya çıktı. Kennedy Ailesi'ne yakın bir kaynağa göre New York'taki Morgan Stanley'de yatırım bankerliği yapan 35 yaşındaki Lauren Bessette'in cuma günü işlerini zamanında bitirememesi ve havaalanı yolunda yoğun trafiğe takılması yüzünden yolculuk saatlerce gecikti. Daha önce hiç tek başına gece uçuşu yapmamış olan Kennedy Jr., ertesi sabah yola çıkmak yerine, tecrübesizliğine karşın uçuşa karanlıkta çıkmayı göze aldı ve eşi Carolyn ve baldız Lauren Bessette ile havalandı. Newsweek Dergisi de, eşi Carolyn'in, Kennedy Jr ile birlikte uçmaktan aslında çok korktuğnu ve bu yolculuğa nasıl razı olduğunun bilinmediğini yazdı. Carolyn Bessette Kennedy'nin, New Jersey'den Massachusetts'e uçmadan önce, eşine otomobille gitmeyi önerdiği de bildirildi. Ancak, risk sporlarını çok seven John Kennedy Jr. ilk kez ve uçuş hocası olmadan uçağını kullanmayı tercih etti.

  46 SAATLİK PİLOT

  Kennedy Jr'ın 100 değil, sadece 46 saatlik uçuş deneyimi vardı. Bu nedenle acil durumlarda yapılması gerekenler konusunda pek tecrübeli değildi. Bu nedenle havacılık uzmanları, belki de Kennedy'nin göstergeleri gerektiği gibi değerlendiremediği ve zifiri karanlıkta pilot hatası yüzünden uçağın düşmüş olabileceği üzerinde duruyor. Ancak kazanın sırrı uçağın enkazına varıldıktan sonra anlaşılacak.

  ABD yasta

  İngiltere'nin Prenses Diana'nın ölümünden sonra büründüğü yas, şimdi ABD'de yaşanıyor. Amerikalılar akın akın ABD'nin 35'inci Başkanı John F. Kennedy'nin Virginia Eyaleti'ndeki Ulusal Arlington Mezarlığı'na akın ediyor. Aile fotoğrafının asılı bulunduğu mezarlık, rengarenk çiçeklerle süslendi. Rory Kennedy'nin düğününe hazırlanırken kaza haberini alan Hyannisport'da da benzer görüntüler yaşıyor. Halk sahilde, Carolyn Kennedy ve baldızı Lauren ile birlikte kendi kullandığı uçakla kaybolan ‘John John’ına ağlıyor. Anneler çocuklarıyla birlikte ABD'nin taçsız prensi için Atlantik Okyanusu'na çiçek bırakıyor.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı