Laleli'ye 300 milyon dolarlık rakip geliyor

Hürriyet Haber
11 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 11 Nisan 1998 - 00:01

300 milyon dolara mal olacak 6 plaza, Laleli, Sultanhamam, Osmanbey, Mercan ve Merter'deki tekstil toptancılarını biraraya getirecek. Bavul turizmi başta olmak üzere tüm sektörün taleplerine cevap vermeye çalışacak.

İstanbul'daki tekstil toptancılarının bir araya gelerek kurdukları ‘‘Modern Laleli’’, üç yıl sonra Atışalanı'nda devreye giriyor. 300 milyon dolara mal olacak 6 plazanın devreye girmesiyle Laleli, Sultanhamam, Osmanbey, Mercan ve Merter'deki tekstil toptancıları başta bavul turizmi olmak üzere tüm sektörün taleplerine cevap vermeye çalışacak.

2001 yılında faaliyete geçecek olan Giyim Üreticileri ve Toptan Satıcıları Yapı Kooperatifi (GİY-KOOP), 1994 yılında 500 dönümlük arazi üzerinde İstanbul Atışalanı Mevkii'nde temeli atılmıştı. Tamamlandığında GİY-KOOP'da toplam 4 bin dükkân yeralacak. Şu anda 2 bin 100 dükkânın inşaatı bitme aşamasına geldi.

METREKARESİ 1000 DOLAR

GİY-KOOP Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Memişoğlu, tekstil toptancılarına şimdiden 6 plazada yerlerini almaları için çağrıda bulundu. Memişoğlu, ‘‘Tekstilcileri burada iki aylık kira ücreti karşılığı dükkân sahibi yapıyoruz. Bugün Osmanbey'de metrekare kiraları 4-5 bin dolar, bizde ise metrekare satış fiyatı 1000 ile 1600 dolar arasında değişiyor’’ diye konuştu. Şu anda Kooperatife üye 2 bin 90 hissenin olduğunu belirten Memişoğlu, önümüzdeki aydan itibaren plazalar için kat karşılığı ihaleye başlayacaklarını da açıkladı.

GİY-KOOP'un çok katlı iş merkezleri altı bölgede yeralacak. GİY-KOOP'un birinci iş merkezinin temeli geçen yıl haziran ayında atılmıştı. Bitme aşamasına gelen 18 katlı bu plazada 265 iş yeri olacak. Plazada ayrıca 300 yataklı otel, kapalı otapark bulunuyor. Özcan Memişoğlu bitmek üzere olan bu plazada tekstilcileri yerlerini almaya çağırdı.

Bölgede yeralması planlanan ikinci plaza ise 20 katlı olacak. Toplam 60 bin metrekare üzerinde bulunacak olan bu plaza 212 işyerini kapsayacak. GİY-KOOP konfeksiyon kentinde üçüncü alış veriş merkezinde ise 10 kattan oluşan ikiz plaza yeralacak. Bu iş merkezi altıncı kattan sonra yükselen bin 600 metrekare tabanlı ikiz kuleler yükselecek. Buradaki 600 araçlık otapark ve 3 bin metrekarelik alanda bulunan restoranlar planlandı.

BİRİNCİ PLAZA TAMAM

Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Memişoğlu, birinci plazanın tamamlanma aşamasına geldiğini , 20 katlı ikiz plazaların da temelini atmayı planladıklarını söyleyerek açılacak ihaleyle ilgili şu bilgiyi verdi: ‘‘Satış vaadi ile kat karşılığı satış yapacağız. Plazaların ihalesini incelemek üzere Albayrak, Mesa, Baytur, Akfen gibi firmalar bizden bilgi istedi. 20 Nisan'da gelen ihale tekliflerini incelemeye başlayacağız. Mayıs ayında ise teklif veren firmalar arasında seçilen beş firma arasından asıl firmayı seçeceğiz. Bu nedenle 27 Nisan’a kadar ihaleye katılmak gerekiyor.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı