GeriFutbol Lale Orta'dan yeni bir ilk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lale Orta'dan yeni bir ilk

Türkiye'de adını ilklerle duyuran FİFA kokartlı ilk bayan hakem, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Lale Orta, Turkcell Süper Lig gözlemcisi oldu.

Yaşam biçimini spora ve eğitime adayan, uzun yıllar futbol oynayıp bayanların da bu sporu yapabileceğini kanıtlayan, daha sonra aldığı futbol monitörlük, kalecilik, C, B ve A lisans diplomalarıyla ilk bayan futbol antrenörü olan Orta, yüksek lisansını ve doktora tezini de hakemlik, futbol ve spor üzerine yaparak, ilk “futbol doktoru” unvanını aldı.

Yaklaşık 20 yıl Türkiye'deki liglerde hakem olarak bir çok ilklere imza atan, yurt dışında ilk FIFA kokartlı bayan hakem olarak 75 maçta Avrupa'nın hemen her ülkesinde Türkiye'yi başarıyla temsil eden Lale Orta, son olarak UEFA Bayanlar Kupası final maçını yönetip, faal futbol hakemliğine son noktayı koymuştu.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) üyesi olarak bir süre çalıştıktan sonra yeni sezonda yeşil sahalarda "Turkcell Süper Lig Gözlemcisi" olarak görev yapacak olan Lale Orta, aynı zamanda UEFA tarafından gözlemci olarak 8-15 Ağustos tarihlerindeki UEFA Bayanlar Kupası'nda da görev alacak.

Orta, "Ulu Önder Atatürk'ün işaret ettiği yolda sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için eğitim ve sporun önemi çok büyük. Ben de bu yolda ülkeme ve gençliğe örnek olarak bir şeyler verebiliyorsam ne mutlu" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle