Dünya Haberleri

  Lal Mescit yine kana boyandı

  Hürriyet Haber
  28.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan’ın başkenti İslamabad’da ay başında radikal eğilimli silahlı bir İslamcı grupla askerler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Lal Mescit, onarıldıktan sonra dün yeniden açılırken yine kan döküldü. Aşırı görüşlü gruplar tekrar camiyi işgal etti, duvarlarını yine kırmızıya boyadı ve polisle çatıştı. Cami yakınındaki bir otele düzenlenen bombalı saldırıda ise 14 kişi öldü.

  İki hafta önceki operasyonda hasar gören caminin metal kubbesi yenilendi, kurşun delikleri ile dolu duvarlar ise tamir edilip boyandı. Cuma namazını kıldırmak üzere hükümetin seçtiği bir imam görevlendirildi. Ancak çeşitli medreselerden gelen öğrenciler dün sabah saatlerinden itibaren cami önünde protesto eylemlerine başladı. 10 Temmuz operasyonuna tepki gösteren ve öldürülen liderleri Abdül Raşid Gazi için "şehit" sloganları atan eylemciler, caminin tutuklanan lideri ve imamı Mevlana Abdül Aziz’in de serbest bırakılıp yeniden cemaatin başına geçmesini istedi. Caminin duvarlarını yeniden kırmızıya boyayan, devletin imamının cemaatin başına geçmesini engelleyen eylemcilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis eylemcileri dağıtmak üzere göz yaşartıcı gaz kullandı.

  İNTİHAR SALDIRISI

  Güvenlik kuvvetlerinin durumun kontrol altında olduğunu açıklamasından kısa süre sonra ise Lal Mescit’e 500 metre mesafedeki bir otelde bomba patladı. Patlama sonucu 7’si polis 14 kişi öldü 43 kişi de yaralandı. Patlamanın meydana geldiği Muzaffer Oteli’nden canlı yayın yapan TV kanallarında kanlar içinde ve yanmış kurbanlar görüntüye geldi. İçişleri Bakanlığı olayın büyük ihtimalle güvenlik güçlerini hedef alan bir intihar saldırısı olduğunu açıkladı. Ordunun iki hafta önce Lal Mescit’e düzenlediği baskında 100’ü aşkın kişi ölmüştü. Operasyonu takiben Pakistan ordusunu hedef alan bir dizi saldırı düzenlenmiş, ellinin üzerinde güvenlik görevlisi ölmüştü.

  Devlet beyaza boyadı onlar yine kızıl yaptı

  Pakistan’da iki hafta önce operasyon düzenlenen Lal Mescit (Kızıl Cami) onarıldıktan sonra açılırken yine kan döküldü. Medrese öğrencileri camiyi işgal ederek, duvarını yeniden kırmızıya boyadı ve devletin imamını sokmadı. Cami yakınındaki bir otele düzenlenen intihar saldırısında 7’si polis 14 kişi öldü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı