Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lal Mescid imamı çarşafla yakalandı

  Hürriyet Haber
  05 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 05 Temmuz 2007 - 15:42

  Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki Taliban yanlılarının merkezi olan Lal Mescid’in (Kızıl Camii) imamı, güvenlik güçleri tarafından kuşatılan camiden kara çarşafla kaçmaya çalışırken yakalandı. Ancak cami çevresindeki medereselerde direniş sürüyor. Rehin alınan öğrenciler var.

  BURKAYLA KAÇARKEN, GÖBEĞİ ELE VERDİ/Foto-galeri

  Pakistan'da iki gün önce radikal öğrencilerin şeriatçı istemiyle başlattıkları olaylarda 16 kişi öldü. Olayların ardından silahlı militanlarıyla birlikte camiye çekilen İmam Mevlana Abdülaziz, külliyedeki binalarda konuşlanan medrese öğrencilerinin polise teslim olması üzerine çarşafla kaçma kararı aldı. İmamın 20 çarşaflı kadının arasında gizlendiği, fakat uzun boyu ve büyük göbeği nedeniyle kolayca yakalandı.

  İmam Abdülaziz, önceki gün kalaşnikoflu ve molotof kokteyli yüzlerce militanının polis noktasına yürümek istemesiyle patlak veren çatışmalar sırasında "intihar saldırılarının başlaması" çağrısı yapmıştı.

  PATLAMA SESLERİ GELİYOR

  Pakistan'ın başkenti İslamabad'da  güvenlik güçlerinin kuşatması altındaki Lal Mescidinin yakınlarından  patlama ve silah sesleri geldiği bildirildi. AFP muhabirleri, zırhlı araçların mescide doğru yöneldiğini belirtirken,  yerel bir televizyon kanalı da üzerinde Cobra tipi helikopterlerin  uçtuğu mescidin etrafında komandoların mevzi aldığını aktardı.

  Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili de askerlerin mescide  yaklaştığını ve içeriden askerlere ateş açıldığını, karşılıklı ateşin  birkaç dakika kadar sürdüğünü söyledi ve "Bizim taraftan yaralanan yok"  dedi.

   "TERÖRİSTLER ÖĞRENCİLERİ REHİN ALDI"

  Bu arada Pakistan Din İşleri Bakanı İcaz ül Hak, başkent İslamabad'da güvenlik güçlerinin kuşatması altındaki Lal Mescidinde 30 kadar silahlı "teröristin" öğrencileri alıkoyduğunu belirtti. Bakan, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "İçeride, çıkmak istemeyen ve öğrencilerin de dışarı çıkmasını yasaklayan 30 kadar silahlı terörist var" dedi. Bakan Hak, teslim olanların "yasalara uygun olarak" muamele göreceği taahhüdünde de bulundu.

  Halid Pervez adlı yerel yetkili de "içerideki kadın ve erkeklerin, silahlı kişilerce zorla tutulduklarını, bu kişilerin kadınları ve çocukları canlı kalkan olarak kullandıklarını" söyledi.

  İslamabad'da güvenlik güçlerinin kuşattığı Lal Mescidi'ndeki 500'den fazla kişinin teslim olduğu bildirilmiş, ancak cami ve etrafındaki medrese binalarında hala 2 bin ila 5 bin kadar kişinin bulunduğu belirtilmişti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı