Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Lakabı “Keko”, kulübü “Kekospor”

Trabzon'da yapılan Türkiye Yıldızlar Ferdi Boks Şampiyonası'na katılan Kekospor, ismiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Boks camiasında “Keko” lakabıyla tanınan Antalya Boks İl Temsilcisi Emin Günerhan, kurduğu Kekospor Kulübü ile çocuklara boks yaptırıyor.

Zamanında inşaatlarda çalışarak, ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağladığını söyleyen Günerhan, lakabından esinlenerek kurduğu Kekospor Kulübünü maddi imkansızlıklara rağmen eş dostlarının yardımıyla ayakta tutuyor ve sporcularının şampiyonalarda mücadele etmelerini sağlıyor.

Emin Günerhan, 32 yıldır boks sporunun içinde olduğunu belirterek, “Sporculuk dönemimde Türkiye şampiyonlukları yaşadım. Bu dönemde bana 'Keko' lakabı takıldı ve camiada bu lakap ile tanınıyorum. İsmimi çoğu bilmez, herkes bana 'Keko'der. 2 yıl önce de kulübü kurdum. Lakabımdan esinlenerek kulübün ismini 'Kekospor' olarak belirledim” dedi.
Aslen Siirtli olduğunu, ancak 35 yıldır Antalya'da yaşadığını ifade eden Günerhan, “Keko, Kürtçede 'kardeş' anlamına geliyor. Doğulu olduğumdan dolayı sanırım bana bu lakap takıldı. Türkiye'de lakabını kulübün ismine veren tek kişi benim. İnsanlar da kulübün ismini duyunca hoşlarına gidiyor, gülümsüyorlar. Zaten anlamı kardeş demek. Ben de lakabımdan, kulübün isminden memnunum” diye konuştu.

“Amacım topluma faydalı bireyler yetiştirmek”

Günerhan, kulüpte toplam 50 sporcu olduğunu, ancak sporcuların çoğunun maddi durumunun iyi olmadığını belirterek, “Ben de zamanında inşaatlarda işçi olarak çalıştım, ayakkabı boyacılığı yaparak bugünlere geldim. Eş dostlarımızın, iş adamlarının yardımlarıyla küçük bütçelerle kulübün ayakta tutulmasını sağlıyoruz ve şampiyonalara katılıyoruz” ifadelerini kullandı.
Şu anda Antalya Boks İl Temsilciliği yaptığını, daha önce milli takımlarda da antrenörlük görevinde bulunduğunu ifade eden Günerhan, “Hep boksun içerisinde oldum. Amacım çocuklara spor yaptırmak. Benim için en büyük milliyetçilik, çocukları spor ile topluma kazandırmak. Onların faydalı birey olarak yetiştirilmesini sağlamak” dedi.

8 sporcu ile geldiler

Şampiyonaya 8 sporcu ile geldiklerini kaydeden Günerhan, “Kendi arabamızla buraya geldik. Sporcularımızın da maddi durumları yok. Bir iş adamından destek aldık ve şampiyona katıldık” diye konuştu.
Takımda Türkiye şampiyonluğu kazanan sporcularının da bulunduğunu anlatan Günerhan, “Bu şampiyonada da 5 sporcumuz rakiplerini eleyerek yoluna davem ediyor. Takımda başarılı sporcularımız var. İleride bu sporda başarıyla kendilerinden söz ettireceklerine de inanıyorum” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz