Gündem Haberleri

  Laiklik karşıtları karşılarında TSK'yı bulurlar

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, her defasında milletin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin azim ve kararlılığı ile hüsrana uğrayan laiklik karşıtı faaliyetlerin, günümüzde de ulusun birlik ve düzenini, mevcut Anayasal yapısını bozamayacağını vurguladı.

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, Asteğmen Kubilay'ın, 23 Aralık 1930'da, şeriat düzeni ilan etmeye kalkışan isyancılar tarafından şehit edilmesinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun, mesajı şöyle:

  ‘‘Demorasi ve Laiklik Şehidi Aziz Kubilay, kalbinde ‘herşey vatan için' andı ile vatanın bölünmez bütünlüğünü, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa ile belirlenmiş temel ilkelerini ve Atatürk ilke ve inkılaplarını yaşatmak uğruna, 23 Aralık 1930'da şeriat düzeni ilan etmeye kalkışan isyancılar tarafından şehit edildin. Uğrunda canını feda ettiğin laiklik, aklın, ilmin ve vicdanın egemenliğini hakim kılmak ve bunu yaşama geçirmektir. Yani akılcılıktır, çağdaşlaşmaktır. Yaktığın meşale, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal egemenliğini, Atatürk ilke ve inkılaplarını, laik Türkiye Cumhuriyeti'ni korumayı ve kollamayı Türk milleti için bir görev haline getirmiştir. Milli mücadele esnasında ve sonrasında ortaya çıkan ve her defasında milletin ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin azim ve kararlılığı ile hüsrana uğrayan laiklik karşıtı faaliyetler, günümüzde de ulusumuzun birlik ve düzenini, mevcut Anayasal yapısını bozamayacak ve karşısında Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm Anayasal organlarını, Türk halkını ve gücünü yüce milletten alan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni bulacaktır.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı