Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Laik yaşam pakete giriyor

  ANKARA
  13 Eylül 2013 - 01:44Son Güncelleme : 12 Eylül 2013 - 23:32

  Genel olarak Türkiye’de insanların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak -dinleri, inançları itibarıyla laikliği gerçek anlamda din ve vicdan özgürlüğü olarak kabul ediyorsak- laik bir yaşamın şartlarını hazırlama noktasında da başka maddeler olacak.

  BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, hükümetin üzerinde çalıştığı çözüm paketinde laik yaşamın şartlarını hazırlama noktasında düzenlemeler içereceğini söyledi. Arınç, dün NTV’de özetle şu bilgileri verdi:
  “Nefret suçunu ayrıca tanımlamak yerine Türk Ceza Kanunu’ndaki bazı maddelerin içerisine kasıt eğer nefretse veya insanların dili, dini, ırkı, mezhebi, siyasal düşüncesi, felsefesi, yaşam biçimine yönelikse, cezayı fevkalade artıracak bir düzenleme yapacağız. Genel olarak Türkiye’de insanların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak -dinleri, inançları itibarıyla laikliği gerçek anlamda din ve vicdan özgürlüğü olarak kabul ediyorsak- laik bir yaşamın şartlarını hazırlama noktasında da başka maddeler olacak. Eminim ki bir kısım insanlar bunu bile azımsayacaklardır. ‘Dağ fare doğurdu’ diyeceklerdir ama bu tür düzenlemeleri biz 2002’den bu yana yapıyoruz.

  RUHBAN OKULU GÜNDEMDE

  Anadilde eğitim şu anda gündemimizde yok. Ruhban okulu gündemimizde. Bu pakette henüz siyasi bir karar verilmedi. Onlar amaçlarına uygun olarak kendi okullarında, kendi teologlarını yetiştirmek istiyorlar. Bunun iç ve dış bazı şartlarının oluşması gerekiyor. O gerçekleştiği anda biz ‘Bu okullar tekrar faaliyete geçebilir’ diyeceğiz. Bu siyasi bir karar olacak. Sayın başbakanımız bunun vaktinin geldiğini düşünüyorsa mutlaka yapacaktır.

  TUR DÜZENLEMEYECEĞİZ

  21 Mart’ta, nevruzda mektubu okunan kişi (Abdullah Öcalan), kendi örgütü üzerinde söz sahibiyse o örgüt de ‘Bizim irademiz Öcalan’ın iradesidir’ diye baştan ifade etmişse bunun sonuçlarını görmemiz lazım. O size ‘Çıkın’ diyor, siz ayak sürüyorsunuz. Ya çıkacaksınız ya çıkmayacaksınız. Çıkarsanız liderinizin, iradenizin bağlı olduğu kişinin sözünü yerine getirmiş olacaksınız. Çıkmazsanız hiçbir bahaneniz yok, o zaman ‘O da kim oluyor?’ anlamına gelecek birtakım sözler konuşacaksınız. O sizin sorununuz bizim sorunumuz değil. Kandil’den de gelsin, onlar da görüşsünler, bu mümkün değil. Yani orayı bir ziyaret mahalli haline getirecek, her gün turlar düzenleyecek halimiz yok.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı