Ege Haberleri

EGE

  Laik eğitim elden gidiyor

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.10.2011 - 23:16

  EĞİTİM-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Abdullah Tunalı, Türkiye’de laikliğe ve laik eğitime dönük gedik açma çabasının tüm hızıyla sürdüğünü öne sürdü.

  Yönetim kurulu üyeleri Hanefi Duman, Barış Can ve Sevgi Akıncı Özer’in de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında konuşan Tunalı, laik eğitimi delmeye yönelik girişimlerle ilgili yetkilileri gerek basın açıklamalarıyla gerek görüşmelerle defalarca uyardıklarını belirtti.

  Abdullah Tunalı, bu uyarılara karşın Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kutlu Doğum Haftası’nı ilköğretimde kutlanacak gün ve haftalar kapsamına aldığını söyledi. Tunalı, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Konak Kaymakamlığı, Konak Müftülüğü’nün talebi doğrultusunda ilköğretim öğrencilerinin öğretmenler nezaretinde cami ziyaretlerinin yapılmasını ve sonrasında ekte sunulan forma işlenerek müftülüğe gönderilmesini emretmektedir” dedi.

  Abdullah Tunalı, Karabağlar’da Rakım Erkutlu İlköğretim Okulu ve Eşrefpaşa Lisesi olmak üzere birçok okulda pedagojik formasyonu olmayan imamların din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni açığı gerekçe gösterilerek görevlendirildiklerini de öne sürdü. İlköğretim öğrencilerinin derslere türbanla girmesinin laik eğitimde yaşanan bir başka sorun olduğunu kaydeden Tunalı, şöyle devam etti:

  Türbanlı öğrenciler

  “Konak’ta 26 Ağustos Yeşiltepe, Buca’da Atatürk, Menemen’de 100. Yıl ilköğretim okullarında birer öğrenci derse türbanla girmektedir. Öğretmenler ve okul idarecileri, velilerin dayatması, yetkililerin konuyla ilgili yaklaşımlarından dolayı duruma müdahale edememekte, endişe duymaktadırlar. Konu il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirilmesine rağmen hala devam etmektedir. Eğitim-Sen olarak parasız, bilimsel, laik, demokratik, nitelikli bir eğitimin savunucusu ve tarafı olmaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha ifade ediyoruz.”

   


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı