Gündem Haberleri

  Lahey Büyükelçisi: Türk toplumu sorunlara duyarlı

  Hürriyet Haber
  17.10.2005 - 18:03 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Tacan İldem, Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun sorunlarına karşı duyarlı olduğunu, bu nedenle çözümü konusunda da yetkililerle her zaman işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

  İldem, Hollanda'daki ziyaretleri çerçevesinde bugün Drenthe Valisi Aurelus ter Beek ve Assen kenti Belediye Başkanı Dineke van As-Kleiwegt ile görüştü.

  Büyükelçi İldem, görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Hollandalı yetkililerle Türkiye'nin AB'ye katılım müzakere süreci, ikili ekonomik ilişkiler, bu ülkedeki Türk toplumunun sorunları, potansiyeli ve bu topluma katkıları konularını ele aldığını bildirdi.

  İldem, başta uyum olmak üzere bu ülkedeki Türk toplumunun duyarlı olduğu bütün konuları ele alma fırsatı bulduğunu belirtti. Türk toplumunun uyum alanında epeyce mesafe kat ettiğini anlatan İldem, Hollanda'daki Türk toplumunun hem kendisiyle hem de içinde yaşadığı toplumla barışık olduğunu söyledi.

  Tacan İldem, son dönemlerde yabancılar aleyhine gündeme gelen gelişmelerden Türk toplumunun da etkilendiğini belirtti, ancak bunun bir geçiş dönemi olduğuna inandığını dile getirdi. İldem, bu olumsuz gelişmelerin Hollanda'nın akılcı yaklaşımı ile de bağdaşmayacağını düşündüğünü yetkililere ilettiğini söyledi ve sorunların çözümü için işbirliği arayışını her zaman sürdüreceklerini vurguladığını kaydetti. Büyükelçi İldem daha sonra, Assen kentinde Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek, sohbet etti ve onların sorun ve isteklerini dinledi. Büyükelçi İldem'in ziyaretlerine, Deventer Başkonsolosu Orhan Ertuğruloğlu da katıldı.
  (AMSTERDAM/A.A)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı