Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lahana bebekle ölü yıkama dersi

  Metin İLİKSOY/NİZİP (Gaziantep), (DHA)
  26.05.2010 - 12:13 | Son Güncelleme: 26.05.2010 - 12:13

  GAZİANTEP'in Nizip İlçesi'nde kadın gassal (ölü yıkayıcı) açığını kapatma amacıyla kadınlar için ölü yıkama kursu açıldı.

  Toplam 25 kadının katıldığı ‘Cenaze yıkama ve kefenleme kursu’nda kadın kursiyerlere ölü yıkama teknikleri oyuncak lahana bebek üzerinde uygulamalı gösterildi. Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi (HEM), Akşam Sanat Okulu ve Nizip İlçe Müftülüğü işbirliğiyle açılan 32 saat süreli kursa katılanlara, Nizip Müftülüğü'nde görevli Behiye Arıkaslan tarafından, ölü yıkama bilgisi, kefen biçme, kefenleme konularında eğitim veriliyor. Eğitimin daha iyi anlaşılması için kadın kursiyerlere lahana bebek üzerinde pratik yaptırılıyor.

  Nizip İlçe Müftüsü Dr. Mustafa Genç, ilçede ölü yıkayıcı sayısı az olduğu için Halk Eğitim Merkezi'nden kurs açılması isteminde bulunduklarını, bu kursla açığın kapatılacağını daha sonra da erkek ölü yıkayıcısı ihtiyacına yönelik kurs düzenleneceğini söyledi.

  Nizip HEM Müdür Vekili Nesimi Kalkan, ilçede ihtiyaç duyulan meslek dalları ile ilgili hazırlanan eğitim programları kapsamında bu kursu açtıklarını belirterek, şöyle dedi:
  “Cenaze yıkama ve kefenleme kursu sonunda tüm bu işlerin dini kurallara göre yapılması amaçlanıyor. Kursu başarıyla bitiren kursiyerler özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, bakım evleri, hastaneler, belediyeler ve üniversite hastanelerinde iş bulma imkanına sahip olacak.”

  Yaklaşık 95 bin nüfuslu Nizip'te erkek gassal bulunmuyor. Erkek cenaze defni durumunda erkek gassal 30 kilometre uzaklıktaki Karkamış İlçesi'nden temin ediliyor. Bir kadın gassalın görev yaptığı Nizip’te 5 kadın, 5 erkek gassala ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı