Lagarde resmen adaylığını açıkladı

AFP
25 Mayıs 2011 - 13:01Son Güncelleme : 25 Mayıs 2011 - 15:30

Dominique Strauss-Kahn’nın ardından, IMF Başkanlığı için en güçlü adaylardan biri olarak gösterilen Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, resmi olarak aday olduğunu açıkladı.

Lagarde resmen adaylığını açıkladı

Lagarde'ın Wall Street Journal'da yayımlanan açıklamasında, kendi el yazısıyla "Bu zorlu görev için gerekli yeteneklere, bilgi ve uzmanlığa sahip olduğumu göstermek için sabırsızlanıyorum" ifadesini kullandığı görüldü.   

Aralarında Almanya ve İngiltere'nin de bulunduğu birçok Avrupa ülkesi Lagarde’ın adaylığına desteklerini açıklamıştı.    

Meksika ve diğer ülkeler IMF'de başkanlık seçimi sürecinin milliyetine göre değil liyakat temelinde olması gerektiğini savunuyor

IMF Başkanlığı görevi için adaylar 10 Haziran'a kadar başvurabilecek. IMF başkanının gelecek ay sonuna kadar seçilmesi bekleniyor.

Gelişmiş ülkelerin IMF'de oy hakkı yüzde 57 iken, gelişmekte olan ülkelerin oy hakkı ise yüzde 43 seviyesinde bulunuyor.

AB’DEN LAGARDE’A DESTEK

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanlığına aday olduğunu resmen açıklayan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, AB Komisyonu’ndan tam destek aldı.

 

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yaptığı yazılı açıklamada,“IMF ile son derece yakın çalışan AB Komisyonu, Lagarde'ın niteliklerinin ve küresel ekonomi yönetiminin güçlendirilmesine yaptığı katkının, IMF’nin başarısında vazgeçilmez olduğunu belirtti” ifadesini kullandı.

 

IMF başkanlığı için adaylığını daha önce açıklayan Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens ve 10 Haziran'a kadar ortaya çıkacak diğer muhtemel adaylarla yarışacak olan Lagarde'ın, AB adayı olarak öne çıkması bu göreve atanma ihtimalini oldukça yükseltiyor.

 

Şu ana dek herhangi bir aday etrafında birleşemeyen gelişmekte olan ülkeler ise kuruluşundan bu yana Avrupalı başkanlarca yönetilen IMF'de bu geleneğin artık sona ermesini talep ediyor.

 

BRICS AVRUPALI İSTEMİYOR

 

Brezilya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yeni başkanının Avrupa’dan seçilmesine karşı olduğunu açıkladı.

 

BRICS adına Moskova'dan yapılan açıklamada, IMF üyelerinin kendi aralarında başkanın Avrupalı olması konusunda gizli olarak anlaştığı, bunun da IMF’nin prensiplerine aykırı bir durum olduğu vurgulandı.

 

IMF başkanının sadece vatandaşlığı temelinde seçilmesinin IMF’nin meşruiyetini zayıflattığı savunulan açıklamada, “IMF Başkanı seçimleri şeffaflık, rekabet ve adayın liyakatına dayalı olmalı. Bu yaklaşımın altında IMF Başkanı Avrupalı olması gerektiği konusunda yazılı olmayan kural ortadan kaldırılmalı” ifadesine yer verildi.

 

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkeler de Kazakistan Milli Bankası Başkanı Grigoriy Marçenko'yu IMF başkanlığına aday göstermişlerdi.

 

RUS BİR BAŞKAN?

Amerikan-Rus İş adamları Konseyi Başkanı Ed Verona yaptığı açıklamada,IMF'nin başına bir gün bir Rus'un seçilebileceğine inandığını belirterek, “Bence şimdi IMF'nin yeni başkanı kesinlikle bir Avrupalı olacak. Bu koltuğa Avrupalı olmayanın da oturması gerektiği konusunda genel anlayış da var. Bir Rusyalı olabilir mi? Niye olmasın ki? Şu an G20 ülkelerinin en etkin bakanlarından bir Aleksiy Kudrin. Onun zor zamanlarda Rusya'daki ekonomik istikrarı koruma konusunda iyi deneyimleri var. Ama bence bu yakın gelecekte olmayacak (Rusyalı bir IMF başkanın seçilmesi)” diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı