Lafarge, çatıları değiştirecek

Hürriyet Haber
01 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 2001 - 00:01


Cüneyt UZUNOĞULLARI

Türkiye pazarına çimento sektörüyle giriş yapan Lafarge, çatı sistemlerinde de büyüme kararı aldı. Lafarge Çatı Sistemleri Dünya Başkanı Dr. Ulrich Glaunach, şu anda bir olan tesis sayısının 10 yılda 5'e ulaşacağını söylerken, ‘‘bir kişi tarafından kurulabilen çatılar’’la doğrudan bireylere ulaşacaklarını da kaydetti.

Türkiye'ye yaptığı doğrudan yatırımları artırma kararı alan Lafarge, bu kez çatılara göz dikti. Çatı alanında dünyanın en büyük şirketlerinden olan Lafarge, Türkiye'de çatı sistemlerine yatırım yapma kararı aldı. Lafarge, bu doğrultuda Türkiye'de şu anda bir tane olan çatı sistemleri fabrikasını önümüzdeki 10 yılda 5'e çıkarkayı planlıyor. Türkiye'nin Lafarge'ın en önemli pazarlarından birisi olduğunu belirten, Lafarge Çatı Sistemleri Dünya Başkanı Dr. Ulrich Glaunach, ‘‘Şu anda Türk pazarında yüzde 1 olan payımızı yapacağımız yatırımlarla gelecek 10 yılda yüzde 10'a çıkartacağız’’ dedi.

Türkiye'de çimento, beton, alçı ve çatı alanlarında faaliyet gösteren Lafarge'ın geçen yılki Türkiye cirosunun 257 milyon dolar olduğunu belirten Glaunach, ‘‘Türkiye'ye yaptığımız doğrudan yatırımları arttıracağız, bu pazarda yatırımlarımızla büyüyeceğiz’’ diye konuştu. Türk tüketicileri, renkli çatı ve garantili çatı sistemleri gibi kavramlarla tanıştırdıklarını söyleyen Glaunach, tüketicinin değişik tercihlerine yanıt verecek 150 segmentte kiremit ve çatı sistemleri bulunduğuna dikkat çekti.

KENDİ ÇATISIHI KENDİN YAP

Glaunach, Laferge'ın Türk pazarına soktuğu yeni bir kavramın da ‘‘bir kişi tarafından kurulabilen çatılar’’ olduğunu kaydetti. Bir çatıda bulunması gereken tüm parçaları üreten Lafarge, böylece çatı yaptırmak isteyenleri birden fazla usta ile zaman kaybetme derdinden kurtarıyor. Lafarge'ın çatı paketindeki ürünlerin su sızdırmazlık, ısı yalıtımı, çatı katının ve arasının aydınlatılması gibi, çatı örtüsünün havalandırılması, yağmur suyunun yönlendirilmesi gibi özellikleri de bulunuyor. Lafarge, çatı konusunda kırmızının dışında renk alternatifleri de sunuyor.

Lafarge'ın bugüne kadar yüzde 95 oranında müteahhitler ve kooperatiflerle çalıştığını belirten Glaunach, ‘‘Bundan sonra evinin çatısının kaliteli olmasını isteyen kişilerle de çalışmayı hedefliyoruz’’ dedi. Lafarge Çatı Sistemleri'nin Türkiye'de 50 bayi ile çalıştığını ve bu bayilere çatı sistemleri hakkında eğitimler verildiğini belirten Glaunach, ‘‘Çatısı sağlam bir ev sağlıklı ve uzun ömürlü bir evdir, böyle konutlarda yaşamak bir zevkdir’’ diye konuştu.

Lafarge'ın Türkiye'de 2 yıldır kiremit ve çatı sistemi ürettiğini belirten Glaunach, Türkiye'de çatının kiremitlerden ibaret olmadığını, yalıtımı ve su tasfiye sistemi ile çatının bir bütün olduğunu göstermek istediklerini vugruladı. Anadolu'da 2000 yıllık kiremit geleneği bulunduğunu, Bizans ve Osmanlı döneminde inşa edilen bir çok yapının ana malzemesinin kiremit olduğunu hatırlatan Glaunach, ‘‘Bu geleneğe teknoloji ile katkıda bulunmak için buradayız’’ dedi. Lafarge'ın ürünlerini yaratırken yerel mimari özelliklere ve geleneklere çok önem verdiğini kaydeden Glaunach, ‘‘Türkiye'de de bu ilkemizi uyguluyoruz’’ diye konuştu.

12 yıldır Türkiye'de

Kuruluşu 1833 yılına uzanan Lafarge, bugün 66 bin çalışanıyla 71 ülkede faaliyet gösteriyor. Çatı malzemeleri üretiminde ilk sırada yer alan Lafarge, dünya çimento üretiminde ise ikinci. Başlıca faaliyetleri çimento, alçı, beton ve çatı sistemleri olan Lafarge'ın, 2000 yılında cirosu 12.2 milyar euro'ya (10 milyar dolar) ulaştı. 1989 yılında Türkiye pazarına giren Lafarge'ın şu anda Türkiye'deki operasyonlarında 1800 kişi çalışıyor. Türkiye'de ilk yıl 55 milyon dolar ciro yapan şirketin geçen yılki cirosu ise, 257 milyon dolar. Şirketin, Türkiye'deki başlıca yatırımları şunlar: Lafarge Aslan Çimento, Lafarge Ereğli Çimento, Yibitaş Lafarge Orta Anadolu Çimento. Bunların yanı sıra, 3 Agrega ocağı, 16 beton tesisi, Yibitaş'la ortak 9 hazır beton tesisi, Lafarge Braas Çatı Malzemeleri Fabrikası bulunan Laferge, Dalsan'la ortak olarak alçı, Materis'le de katkı malzemeleri ve alüminant ürünleri üretiyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı