Lafarge Braas, çatılara göz dikti

Hürriyet Haber
05.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye'ye önce çimentoyla giren Lafarge Grubu, şimdi de çatı malzemesi üretimine başladı. Lafarge Braas, Gebze'de kurduğu tesisler yılda 7 bin 500 evin çatısını kurabilecek kapasiteye sahip bulunuyor. Lafarge Braas Çatı Sistemleri Başkanı Erich Gerlach, ‘‘Türkiye'deki çatıları renklendirmeye talibiz’’ dedi.

İNŞAAT malzemeleri konusunda dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alan Lafarge Grubu'nun, çatı malzemesi ve çatı sistemleri üreten şirketi Lafarge Braas, Türkiye'de 3 milyon kiremitle 1500 evin çatısını kuracak. Lafarge Braas'ın Gebze'de açtığı kiremit üretim tesisi yılda 1.5 milyon metrekare alana kiremit döşeyebilecek, 7 bin 500 evin çatısını yapabilecek kapasiteye sahip. Ancak şirket ilk yıl için 1500 ev hedefliyor.

21 ülkede 221 fabrikası bulunan Lafarge Braas, dünyada geçtiğimiz yıl 5 milyon kişinin yaşadığı 1.7 milyon konutun çatısını kurdu. Lafarge Braas Başkanı Erich Gerlach bunun Finlandiya nüfusuna eş değer olduğunu belirterek, geçen yıl 3.1 milyar dolar satış gerçekleştirdiklerini söyledi.

ÇATILAR RENKLENİYOR

Lafarge Braas Çatı Sistemleri Başkanı Erich Gerlach, renk, şekil olarak 1000 çeşit kiremit ürettiklerini ve Türkiye'deki çatıları da renklendirebileceklerini söyledi. Türkiye'de renkli ve şekilli kiremit üretiminin olmaması nedeniyle çatıların aynı şekilde ve kırmızı olduğunu söyleyen Gerlach, moda olan renklerle bir benzerlik kurarak ‘‘çevredeki kadınların hepsinin sadece kırmızı giyemeyeceğini’’ söyledi. Gerlach, Türk müşterilerden çok sayıda şekilli ve renkli kiremit siparişi aldıklarını da söyledi.

Yeni mimari akımlar sonrasında evlerin çatılarında açık tonların hakimiyet kazandığını belirten Gerlach, Almanların parlak renkleri, İngilizlerin eskitilmiş yüzeyli kiremitleri tercih ettiğini vurgularken, Güney Fransa ve İtalya'da çatıların rengarenk olduğunu söyledi.

KRİZ, YATIRIM ZAMANIDIR

Türkiye'de kişi başına 0.8 metre konut ihtiyacı olduğunu belirten Gerlach, şu an mevcut çatı pazarının 35 milyon metrekare olduğunu ancak pazarın yakın zamanda 50 milyon metrekareye ulaşabileceğini söyledi. Lafarge'ın Türkiye'de betondan çimentoya 5 alanda faaliyet gösterdiğini belirten Gerlach, ‘‘Türkiye pazarını grup olarak iyi tanıyoruz ve bu pazarın gücünü gördük. Lafarge, Türkiye'de 10 yıldan beri faaliyet gösteriyor. Türk ortaklarımız da var. Tesislerimizde 1900 kişi çalışıyor. Lafarge Türkiye olarak ciromuz 500 milyon mark. Kriz zamanları da bence yatırım zamanıdır. Lafarge Braas olarak fabrika sayımızı artıracağız. 50 milyon marklık yatırım planımız var’’ diye konuştu.

Gerlach, Orta Avrupa'da pazarın yatay bir gelişim izlediğini ancak Türkiye'de gelişen bir pazar olduğunu da sözlerine ekledi.

200 metrekare çatı 2 milyar

LAFARGE Braas, kiremit, su yalıtımı, baca, yağmur indirme sistemi ve çatı penceresini komple sunuyor. Rakiplerinde yüzde 20-25 oranında daha pahalı olduklarını belirten Gerlach, metrekare maliyetinin yaklaşık 10 milyon olduğunu söyledi. Önce lüks konutları hedeflediklerini belirten Gerlach, ‘‘Daha sonra tabana da ineceğiz. 200 metrekarelik bir çatının maliyeti 2 milyar lira. 20 daire olsa bu daire başına 100 milyondur. 30 yıl için ve anahtar teslim çatı için çok da pahalı değil. Ayrıca tek bir ustayla bütün çatıyı bir kerede ve hızla bitiriyorsunuz’’ dedi.

Braas'ın 1950'li yıllarda o teknolojiyle 50 yıl garanti verdiğini belirten Gerlach, ‘‘O yıllarda yapılan evlerin garantisi 2 bin yılında bitiyor. Ve hálá sanırım sorun yok’’ dedi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı