Gündem Haberleri

  Ladin: Son ana kadar haberleri yoktu

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 19:10 | Son Güncelleme:

  Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Başkan George W. Bush`un 11 Eylül saldırılarında Usame Bin Ladin`in sorumluluğunu tartışmasız bir biçimde kanıtladığını öne sürdüğü video kaseti yayınladı.
   Ladin'in açıklamaları yaptığı videoyu izlemek için tıklayın

  Usame bin Ladin'in 11 Eylül saldırılarını anlattığı kaset yayınlandı. Ladin, binalara çarpan uçaklardaki militanların son dakikaya kadar eylemin içeriğinden haberi olmadığını söyledi.

  ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in 'dumanı tüten silah' gibi bir kanıt olarak tanımladığı video kayıtları, Bu akşam Amerikan televizyonlarında yayınlandı.

  Pentagon`un tamamını yayınlamaya başladığı video kasette, Bin Ladin, 11 Eylül saldırılarına atfen, "operasyonları yürüten kardeşlerinin, ayrıntıları ancak uçaklara bindikleri anda öğrendiklerini" söyledi.

  Video kasette, Bin Ladin, saldırıları, Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin tamamının yıkılacağını değil, "3 veya 4 katının yıkılacağını hesaplayarak" planladığını, ifade etti.

  7 Kasım tarihinde çekildiği öne sürülen, 40 dakikalık kasette, bir akşam yemeğine katılan Ladin, çevresinde bulunan El Kaide'nin ileri gelenlerine, olay günü radyo başında, saldırıların gerçekleşmesini beklediğini söylüyor. Ladin'in bu konuşma sırasında uçak kaçıranların, eylemden haberi olmadığını anlatıyor. Ladin ayrıca, uçaktaki teröristlerden Muhammed Atta'nın eylemin lideri olduğunu da belirtiyor.

  ABD yönetimi, kasedin nasıl ele geçirildiğine dair bir açıklama yapmadı. Ancak Washington'a yakın kaynaklar, kasedin Celalabad'taki bir evde Kuzey İttifakı askerleri tarafından bulunduğunu belirtiyor.

  Bin Ladin`in örgütü El Kaide`nin ele geçirilen eşyaları arasında bulunan ve saldırıdan 1 ay sonra kaydedildiği belirtilen kasette, bin Ladin, 11 Eylül planlarından tamamen haberdar olduğunu, kendi ağzından çıkan ifadelerle ortaya koyuyor.

  ABD hükümeti, yaklaşık 1 saatlik kaseti, bulunduğu haliyle yayınladı. Kasete önce amatör bir kameraman tarafından, düşürülen bir Amerikan helikopterinin görüntülerinin çekildiği, daha sonraki bölümdede bin Ladin`in, bir şeyh ve destekçileriyle birlikte akşam yemeği yerken gerçekleştirdiği konuşmaların yer aldığı görüldü. Görüntüyü kaydeden kişinin, daha sonra kaseti başa sararak yemeğin devamını da en başa çektiği anlaşılıyor.

  Amerikan televizyonlarından yayınlanan kasette, bir Şeyh ile konuşan bin Ladin, bir destekçisinin kendisine yaklaşıp, ``Rüyamda Amerikalılara karşı futbol oynuyorduk. Bizimi takım sahaya çıktığında hepsi pilottu. Ben de bu bir futbol oyunu mu, pilot oyunu mu diye düşündüm`` dediğini anlattı. Ladin, Ebu El Hasan adlı bu kişinin, radyodan duyuncaya kadar 11 Eylül operasyonunu bilmediğini söyledi. El Hasan`ın rüyasında, maçı kendilerinin kazandığını gördüğünü belirten bin Ladin, ``Bu bizim için iyi bir alametti`` dedi.

  Bin Ladin, 11 Eylül günü operasyonun gerçekleştiğinden haberdar olmak için radyo başında beklediğini de söyledi.

  Akşam yemeği sırasında gerçekleşen bin Ladin ve Şeyh`in konuşmasına, görüntüde olmayan kişilerin de bazen karıştığı görüldü.  
    
  "ATTA SORUMLU"
     
  Usame Bin Ladin, New York`taki Dünya Ticaret Merkezi binalarına veWashington`da Pentagon binasına, kaçırdıkları uçaklarla intihar saldırısı düzenleyen grubun liderinin Mısırlı Muhammed Atta olduğunu ve operasyondan da sorumlu olduğunu söyledi.

  Bin Ladin`in konuştuğu Şeyh de bu sırada ``Uçak gelsin binaya çarpsın, kimsenin aklından geçmez. Geçen yıl birisi bir rüyasını anlatmıştı. Uçağı omuzlarında taşıyormuş. O zaman anlayamamıştım. Karısı da operasyonun gerçekleştiğini aynen rüyasında görmüş`` diyor.

  Usame bin Ladin, saldırıya katılanların hepsinin, bunun bir ``şehitlik operasyonu`` olduğunu bildiklerini, ancak operasyon anına kadar, uçağa binmeden kısa süre öncesine kadar, yapacakları işin ne olduğundan haberleri olmadığını söyledi. Bin Ladin, terörist gruplarınbirbirlerini de tanımadığını kaydetti.

  Bu arada bin Ladin, Kandahar`da yanına yaklaşan birisinin, yüksek bir binaya çarpan bir uçak gördüğüne ilişkin rüyasını anlatmaya başladığını, bu kişiyi hemen susturduğunu ve bir daha böyle bir rüya görürse kimseye bahsetmemesini söylediğini kaydetti. Bin Ladin, ``Birden endişelenmeye başladım. Herkes rüyasında görüyor, sır ortaya çıkacak`` derken, yanındakilerle birlikte kahkahalarla gülüyor.  
    
  "SABIRLI OLUN ARKASI GELECEK"  
     
  İlk uçağın çarptığını öğrenince yanındakilerin çok mutlu olduğunu söyleyen bin Ladin, onlara sabırlı olmalarını, bunun devamının geleceğini söylediğini de anlattı. Terörist Bin Ladin, ilk uçak ile ikincisi arasında 20 dakika fark olduğunu, Pentagon`a çarpan uçak arasında ise 1 saat olduğunu söylerken, Şeyh de ``Amerikalılar darbe oluyor zannetti`` karşılığını veriyor. Bu arada herkes yine gülüyor.

  Bin Ladin, bu noktada bir de şiir okuyor.

  Bu sırada odaya giren bir kişi, bir kutudan gaz maskeleri çıkarmaya başlıyor.

  Kasette bu sırada, düşürülen Amerikan helikopterinin parçalarına ait amatör kameramanın görüntüleri yer alıyor. Daha sonra yemeğin başındaki konuşmalara dönülüyor.

  Görüntülerin, Kasım ortasında Kandahar`da çekildiği sanılıyor. Şeyh, 11 Eylül ile çok sevindiklerini, bin Ladin`in çok önemli bir iş yaptığını ve takipçilerinin çok arttığını belirterek teşekkür ediyor. Bin Ladin de ``İnsanlar güçlü bir at ile zayıf bir at gördüklerinde, doğal olarak güçlü atı seçerler`` diyerek Şeyh`i onaylıyor.

  Şeyh, ``Seni mağarada bulacağımı zannediyordum. Burada rahat, temiz bir evde, güvenlik içinde buluştuk`` diyor.

  Bin Ladin, saldırının bekledierinden de başarılı olduğunu, kendilerinin, uçakların Dünya Ticaret Merkezi`nde sadece 2-3 katı çökertmesini beklediklerini söyledi.

  Usame Bin Ladin, ``İçlerinde en iyimseri bendim. Uçağın yakıtının,binanın demirlerini eriteceğini ve daha fazla katı çökerteceğini düşünüyordum. Ama beklediğimden de büyük oldu`` dedi.

  TÜRKLER'İ KAFİRLİKLE SUÇLADI

  Terörist Usame bin Ladin`in, kendi ağzından olayın planlayıcısı olduğunu itiraf ettiği kanıt kasette konuşan Bin Ladin`in şeyhi, Türkleri de   kafirlikle suçladı.

  Kasette Arapça gerçekleştirilen konuşmalar, Amerikan hükümeti ve bağımsız bir çevirmen tarafından İngilizceye çevrilerek alt yazıyla yayınlandı. Bağımsız çevirmen ile hükümetin çevirisi arasında tutarsızlık olmadığı belirtildi.

  Bin Ladin ile akşam yemeği sırasında konuşan Şeyh, Türkleri de ``kafir`` olmakla suçladı. Şeyh, 11 Eylül olaylarının açık bir zafer olduğunu belirterek ``Allah bizi onurlandırdı. Kutsal Ramazan ayında bizi bu zaferle onurlandırdı. Bu, herkesin umut ettiği bir şeydi. Allah`a şükür, Amerika mağarasından çıktı`` dedi.

  Allah`ın, 11 Eylül saldırılarını gerçekleştirenleri ödüllendireceğini belirten Şeyh, şu ifadeleri kullandı:

  ``Çok uzun zamandır bu kadar mutlu yaşamadım. El Rabbani`nin sözlerini hatırlıyorum. El Rabbani dedi ki, (Bize karşı kışın Türkler ve diğerleri ve bazı Araplar gibi kafirlerle birlikte bir koalisyon oluşturdular. Ve bizi kuşattılar... Hazreti Muhammed döneminde. Şimdi de olan bu. Ancak kendisine inananları rahatlattı ve (bu, dönüp onlarıvuracak) dedi. Bu bizim için bir kutsama. Gün gelecek ve İslam`ın sembolleri yükselecek ve İslam`ın ilk günlerindeki gibi olacak. Bu, İslam tarihindeki büyük Cihad ile kötü insanların direnişi olacak.`` 

  Şeyh, bin Ladin`e, sağladığı ``silah ve umut`` için teşekkür ederken, Bin Ladin de bunun üzerine ``Suudi Arabistan`da camiler ne için duruyor?`` dedi.

  Bin Ladin, hadis olduğunu söylediği ``İnsanlarla, Allah`tan başka Tanrı olmadığını ve onun elçisinin Muhammed olduğunu söyleyinceye kadar savaşmam emredildi`` sözlerini de kullandı.

  Usame Bin Ladin, 11 Eylül günü saldırıların ardından, bütün haberlerin bir kenara bırakılıp bu konunun medyayı tamamen kapladığınıve her dile çevrildiğini belirtti. Bin Ladin, Hollanda`da bir merkezde, saldırıların olduğu gibi bazı insanların İslam`ı kabul ettiğini öğrendiğini, ABD`de bir İslami okul sahibinin, İslam`ı öğrenmek isteyenlerin taleplerini karşılamakta zorluk çektiğini söyledi.

  Şeyh de 11 Eylül`e kadar yüzlerce insanın bin Ladin`den şüphe duyduğunu, ancak şimdi herkesin bin Ladin`e katılmaya geldiğini belirtti.
     
  BU KADARINI BEKLEMİYORMUŞ...
     
  Bin Ladin, şöyle devam etti:

  ``Operasyondan önce düşmanın kaybını hesaplamaya çalıştık. Kulenin konumuna göre öldürülecek olanları... Vurulacak kulelerin 2-3 kat olduğunu hesapladık. Ben hepsinin en iyimseriydim. Bu alandaki tecrübem nedeniyle, uçağın yakıtından çıkan yangının binadaki demir yapıyı eriteceğini ve uçağın çarptığı alanı ve üst katları çökerteceğini düşünüyordum. Hepimizin umudu buydu.`` 

  Operasyonun gerçekleşeceği günden, olaydan önceki perşembe günü haberdar olduklarını belirten bin Ladin, bu çerçevede radyo başında beklediğini, saldırının gerçekleştiğini duyunca herkesin çok sevindiğini anlattı.

  Şeyh, bu noktada Allah`ın herşeyi bildiğini ve ``gerçek inananları`` bağışlayacağını söyledi.

  Yakınındaki kimselerin bile operasyon hakkında bilgi sahibi olmadığını vurgulayan Usame bin Ladin, ``Operasyonu gerçekleştiren kardeşler, bir şehitlik operasyonu olduğunu biliyorlardı ve biz onlardan Amerika`ya gitmelerini istedik. Operasyonun tek kelimesini bile bilmiyorlardı. Ancak eğitimliydiler. Oraya ulaşıncaya kadar, uçağa binmeden çok kısa süre öncesine kadar operasyonun ne olduğunu onlara açıklamadık`` diye konuştu.

  Bin Ladin`in, bu konuşmada okuduğu şiir ise şöyle:

  ``Keskin bıçağa karşı tanık oldum/ Onlar daima zorluklarla yüzleştiler ve birlikte durdular/ Karanlık üzerimize gelirken ve keskin dişler bizi ısırırken/ Ben diyorum ki, evlerimizi kan seli bastı ve zalim hükümran serbestçe evlerimizde dolaşıyor/ Savaş alanından kılıçların parlaklığı ve atlar kayboldu/ Ağlayan seslerimizin üzerinde şimdi biz davulları ve ritmi duyuyoruz/ Kalelerinden fırtına gibi çıkıyorlar ve bağırıyorlar:/ Topraklarımızı serbest bırakıncaya kadar akınlarımızı durdurmayacağız``

  Bin Ladin`in okuduğu şiir, Suudi Arabistan`daki Amerikan varlığının buradan çekilmesini sağlamak için terörist operasyonlara başladığına gönderme yapıyor.

  PENTAGON: KASETTEKİ SES ÖNCEKİLERLE UYUŞTU

  Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, kanıt olarak yayınlanan kasetteki Usame bin Ladin`in sesinin, daha önce yayınlanan kasetlerdeki sesiyle uyuştuğunubildirdi.

  Pentagon Sözcüsü Bryan Whitman, kaset üzerinde, özellikle bin Ladin`in daha önce yayınlanan diğer kasetlerindeki sesiyle kıyaslamak için birçok deneme yapıldığını belirterek, ``Her seferinde uyum mükemmel oldu, başkaları da kendi denemelerini yapabilirler`` dedi.

  Kasetin, Kasım ayı sonunda Celalabad kentinde bir evde bulunduğunubelirtWhitman, kaseti kimin bulduğunu söylemekten ve evle ilgili ayrıntı vermekten kaçındı.

  09/11/01 tarihinin kayıtlı bulunduğu kasetin 9 Kasım`da çekilmiş olabileceğini belirten sözcü, kasetin Ramazan`dan birkaç gün önce çekildiğini düşündüklerini, çünkü kasette birisinin, ``Ramazan`a az kaldığını söylediğini`` kaydetti.  
     
  STRAW: LADİN'İN SUÇLULUĞU KANITLANDI
     
  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw da kasetin, bin Ladin`in ``suçluluğunu kanıtladığını ve terör karşıtı koalisyonu da meşru kıldığını`` söyledi.

  Straw, yayınladığı açıklamada, ``bin Ladin`in, can kayıplarını hiçe saydığını gösteren korkunç kanıtların, koalisyonun ne kadar gerekli olduğunu`` ortaya koyduğunu belirtti.
      
  PAKİSTANLI RADİKALLER 

  Pakistan`da Taliban`ı destekleyen radikal İslamcı bir partinin yetkilisi de Usame bin Ladin`in kasetinin, ``Pentagon`un Müslüman liderlere karşı medyatik savaşının bir parçası`` olduğunu söyleyerek, ``Washington`ın bu oyunu oynamaktan ziyade, kanıtları  mahkemeye sunması gerektiğini`` kaydetti.

  Cemaat-i Ulema-i İslam partisinin yetkilisi Riaz Durrani de şöyle konuştu:

  ``Amerikalılar, Afganları soykırıma uğratmalarını haklı çıkarmak için böyle zayıf ve gülünç yöntemlere başvuruyor. Eğer Amerikalıların,bin Ladin`in suçluluğunu ispatlayacak kanıtları varsa bunu mahkemede ispatlamalılar, Yahudilerin elindeki televizyon ve gazetelerin önünde değil.`` 
     
  KÖRFEZ ÜLKELERİ
     
  Körfez ülkelerinden Katar`ın El Cezire ile Birleşik Arap Emirlikleri televizyonları da bin Ladin`in kasetinin tamamını, Amerikan CNN Televizyonu ile aynı anda yayınladılar.

  Irak, Yemen, Bahreyn ve Umman`ın devlet televizyon kanalları ise kaseti henüz yayınlamadılar.
      
  KASET UYDURMA MI?
     
  Bu arada, Kahire`den İslami Hareketler Uzmanı Diaya Raşvan,  videokaseti izledikten sonra, bu kasetin ``uydurma`` olduğunu iddia etti vekanıtları yetersiz bulduğunu söyledi.

  Ürdünlü Siyasi Uzman Lebib Kemhevi de kasetin, bin Ladin`in  saldırıları övdüğünü gösterdiğini, ancak saldırılardan bin Ladin`in sorumlu olduğunu göstermediğini belirtti.

  El Hayat yazarlarından, Militan İslami Hareketler Uzmanı Mısırlı Muhammed Salih ise bin Ladin`in, bu kaseti Amerikalıların bulması içinAfganistan`da bıraktığını öne sürerek, amacının da ``tüm dünyanın 11 Eylül saldırılarındaki rolünü bilmesini istemek`` olarak yorumladı.  
     
  TAKLİDİ Mİ ?
     
  İtalya`da da bin Ladin yanlısı olduğu öne sürülen kurumlar da kasete şüpheyle yaklaştılar.  

  Milano`daki İslami Kültür Merkezi Başkanı Abel Hamid Şari,  kasetiinandırıcı bulmadığını belirterek, ``Bugün televizyonda yayınlanan binLadin videosunun, Amerikan manipülasyonu olma olasılığının çok yüksek olduğunu düşünüyorum`` dedi.

  Milano`da bulunan İslami Kurum Başkanı Ali Ebu Şava da videodaki kişinin bin Ladin olmadığı duygusuna kapıldığını, onun bir başkası ya da bir aktör olabileceğini söyledi. Şari, başında olduğu İslami kuruluşun bin Ladin`le bağlantısı olduğu iddialarını da reddetti.

  MUHAMMED ATTA'NIN BABASI: KASET DÜZMECE

  ABD`de 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren teröristlerin lideri Mısırlı Muhammed Atta`nın babası, terörist Usame bin Ladin`in saldırıların arkasında olduğunu kanıtlayan kasetin düzmece olduğuna inandığını söyledi.

  Mısır`daki Muhammed El Emir El Sayed Avad Atta ile telefonda görüşen Amerikan ``Associated Press`` haber ajansı, baba Atta`nın, kaseti görmediğini, ancak sahte olduğuna inandığını bildirdi. Atta, ``Bütün dünya, oğlumun ismini söylüyor. Bin Ladin bu ismi nereden duydu. Bin Ladin, bunu Amerika`dan aldı`` dedi.

  Telefonu ajans muhabirinin yüzüne kapatmadan önce, baba Atta`nın, ``Amerika sahtecilerin ülkesi. Amerika kahrolsun`` dediği de belirtildi.

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından açıklanan video kasette,bir Şeyh ile konuşması sırasında bin Ladin, Atta`dan, ``saldırıyı yapan grubun baş sorumlusu`` olarak söz ediyor.

  Muhammed Atta`nın 65 yaşındaki emekli avukat olan babası, 11 Eylül`den beri, oğlunun saldırılarla hiçbir bağlantısı olmadığını savunuyor.

  Baba Atta`ya göre, Muhammed Atta kaçırıldı ve kimlik belgeleri çalınarak teröristler tarafından kullanıldı. Baba Atta, 11 Eylül`den sonra oğluyla telefonda konuştuğunu da iddia etmişti.

  Muhammed Atta`nın kontrolündeki American Airlines`ın 11 numaralı uçağı, Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerinden birine çarpmıştı. Atta`nın, Almanya`daki terör hücrelerinin bir üyesi olduğu ve Florida`da uçuş eğitimi aldığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı