Gündem Haberleri

  Lacker: Tahvil satın alma programı yeniden düşünülmeli

  A.A.
  08.02.2011 - 18:10 | Son Güncelleme:

  Richmond ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jeffrey Lacker, ABD ekonomisinin canlandırılması için oluşturulan 600 milyar dolarlık tahvil satın alma programının gerekli olup olmadığının Fed tarafından “ciddi olarak” yeniden düşünülmesi gerektiğini bildirdi.

  Lacker, yaptığı açıklamada, tüketiciler ve işletmeler tarafından daha fazla harcama yapılmasının, ekonominin bu yıl yaklaşık yüzde 4 gibi daha yüksek hızda büyüyeceği anlamını taşıdığını belirtti. Ancak enflasyonun kontrol altında tutulması gerektiğini ifade eden Lacker, petrol gibi emtia fiyatlarındaki artışın yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.

  Fed'in tahvil alım programının onaylandığı toplantıda, oy kullanma hakkında sahip üyelerden biri olmamasına rağmen Lacker, program sonrasındaki tartışmalara katılıyor.

  ABD'de geçen yıl yüzde 1,2 olan enflasyon oranının, bu yıl yüzde 1,5 ile yüzde 2 aralığında olacağını tahmin ettiğini ifade eden Lacker, emtia fiyatlarındaki son artışların, gelecek aylarda toplam enflasyon üzerinde artan baskı yaratacağını, ancak bunun ne kadar olacağını tahmin etmenin zor olduğunu dile getirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı