« Hürriyet.com.tr
MENÜ

La Liga'nın statüsü değişecek

İspanya Profesyonel Futbol Federasyonu (LFP), Avrupa'nın üst düzey ligleriyle rekabet ve televizyon gelirlerinden dolayı 1. Futbol Ligi'nin (La Liga) statüsünde değişikliğe gidileceğini açıkladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
La Liga'daki 20 kulübün bugünkü toplantısı sonrasında LFP'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'nın büyük liglerinden olan İngiliz ve İtalyan liglerinde 1. ve 2. ligin birbirinden ayrı olduğu hatırlatılıp, bu liglerle aynı şartlarda rekabet için La Liga'da da benzer bir uygulamanın yapılması yolunda “ciddi ve ilkeli bir iç tartışma başlatılmasına karar verildiği” belirtildi.

Açıklamada, 1. ve 2. ligde 2009-2010 sezonunun sona ermesinin ardından İspanyol kulüpleri arasında yapılacak görüşmelerin en kısa zamanda anlaşmaya bağlanması ve 2010-2011 sezonundan itibaren yeni kuralların uygulanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Kabul edilecek yeni kurallarla La Liga'nın LFP'den ayrı yeni bir kurum olmayı hedeflediği ve böylece “daha organize ve gelişmiş” olacağı iddia edilirken, takımlar arasındaki rekabetin de “daha çekici ve iyi yönetimli bir hal alacağı” savunuldu.

Bu arada alınan bilgilerde, yaklaşık 2 hafta önce La Liga'nın önemli kulüplerinden Real Madrid, Barcelona, Sevilla, Atletico Madrid, Valencia, Athletic Bilbao, Villarreal, Racing, Getafe, Sporting ve Deportivo'nun yöneticileri arasında bir toplantı yapıldığı ve La Liga'nın İngiltere ve İtalya'da olduğu gibi bir “Süper lig” olmasının temellerinin atıldığı ifade edildi.

Yapılması öngörülen anlaşmada, özellikle kulüplerin maç canlı yayınlarından aldıkları gelirlerin kilit konumda olduğu, La Liga kulüplerinin kendi lig takvimlerini ve maç saatlerini belirleyip, farklı koşullarda televizyon kanallarıyla müzakere edebilecekleri kaydedildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz