Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kuzular...

Bekir COŞKUN

Bir tombul-bıyıklı ilçe belediye başkanı vardı. Yardım fonu için gelen Belçikalı konuk heyeti pikniğe götürdü ve onlara sordu:

‘‘Kuzu sever misiniz?..’’

‘‘Oooo...’’ dediler:

‘‘Çok severiz. Demek ki siz de seviyorsunuz...’’

Bizimki ‘‘Tabii’’ dedi.

Çevreci Belçikalılar ‘‘Kuzuları seven’’ bir hayvansever Türk görmekten mutlu oldular, Belediye Başkanı'nı sırayla kutladılar.

Başkan sordu:

‘‘Neyini seversiniz?..’’

‘‘Haşlamasını’’, ‘‘budunu’’, ‘‘kellesini’’, ‘‘pirzolasını’’ gibi seçmeli yanıtlar beklerken, onlar ‘‘Her şeyini severiz’’ dediler.

Bu ‘‘Ben de nasıl olursa olsun, severim’’ dedi. Ve bir kuzu kavurma karşılığında alacağı fon parasının keyfi ile ‘‘Kuzuyu getirin ulan’’ emrini verdi.

Kuzu geldi.

Kıvırcık tüyleri, simsiyah gözleri, çimenlerin üzerinde mutlu mutlu zıplayıp oynamasıyla konuk heyetin aklını başından aldı kuzu. Birbirlerinin kulağına ‘‘Bu başkan hakikaten çok çevreci. Nasıl da hayvan sevgisi var’’ diye fısıldadılar.

Ankaralı gazeteciler tanıktır, işte o an olan oldu.

Başkan, gömleğinin kollarını sıvayıp, düşük kemer pantolonunu çekerek, elinde koca bir bıçakla ‘‘Ya Allah, bismillah’’ diyerek kuzuya yanaştı.

Çığlıklar ovayı kapladı.

Konuk heyetin yarısı bayılmıştı...

Tarlalara kaçan kalanlarının arkasından başkan sesleniyordu:

‘‘Pirzola güzel, yoksa kavurma güzel?..’’

*

Kurban Bayramı yaklaşıyor.

Hayvanların deri, kelle, bağırsak gibi uzuvlarını kapma kavgası önümüzdeki günlerde başlıyor. Leyla Berki, hiç olmazsa acısız kesim için kampanya başlattı.

Bu arada Mesut Yılmaz'ın seçim kampanyasında lidere kurban kesilmesini yasaklayan genelgesi hayvanseverleri sevindirdi. Ertuğrul Özkök, onu güzel bir yazı ile kutladı.

Ben de yürekten kutluyorum.

Bendeniz Demirel'in bunu yapmasını rica etmiştim, o ‘‘Peki et yenmeyecek mi?..’’ gibi bir tuhaf soru sormuştu.

Çocukların-turistlerin önünde hayvanları yollara yatırıp kesmek, sonra kanını birbirlerinin yüzüne sıvamak ilkellik değil mi?..

*

Ayılan konuk heyet dehşet içinde giderken, başkan hálá sesleniyordu:

‘‘Pirzola güzel, yoksa kavurma?..’’X

YAZARIN DİĞER YAZILARI