Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kuzeyliler Güney’i konuştu

  Zeynel LÜLE
  22 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ocak 2011 - 02:09

  Avrupa’nın güneyinde yaşanan mali sorunlar AB’ye üye ve AB’ye üye olmayan Kuzey Avrupa ve Baltık ülkelerini buluşturdu. Ev sahibi İngiltere, “Bu Avrupa karşıtı bir toplantı değil” dedi.

  GÜNEY Avrupa’da yaşanan ekonomik sorunlar ve AB içinde bu ülkelere yönelik mali yardımlar konusu, Kuzey Avrupa ve Baltık ülkelerini bir araya getirdi. İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Estonya, Litvanya, Letonya, İngiltere ve İzlanda, AB yetkililerinin olmadığı bir ortamda bir araya gelerek ticari ve savunma konularını konuştular. Toplantıya AB üyesi olmayan Norveç ve İzlanda da katıldı. İngiltere bu toplantıyı “Hiç bir şekilde AB karşıtı bir toplantı değil” diye açıkladı. İsveç ise, “Kuzey ülkelerinin sorunları Güney’dekilerden farklı” diyerek toplantının AB’yle bir alakası olmadığını belirtti.
  İngiltere’yi Avrupa’ya şüpheyle yaklaşan iktidardaki Muhafazakar Parti temsil etti. Dokuz ülkenin yer aldığı toplantıya euro bölgesinden sadece Estonya ve Finlandiya katıldı. Bu toplantının Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya gibi güney ülkelerinin borç içinde ve büyük ekonomik sorunlarla boğuşurken gerçekleşmesi, Kuzey ülkelerinin AB ekonomisi, euro ve benzeri konularla ilgili çekincelerini masaya yatırdıkları yorumuna yol açtı.
  Ortak çıkarlar
  İngiltere Başbakanı David Cameron toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada, Kuzey ülkelerinin ileriye atılım gerçekleştirmek amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, “yeniliğe, çevreye, girişimciliğe bu kadar önem veren ülkeler olarak hep birlikte çalışmamız hepimiz için çok önemli” dedi. Downing Street temsilcilerinden biri “Bu toplantı Avrupa karşıtı veya ideolojik bir görüşme değildi.
  Sadece ortak çıkarları olan ülkelerin bir araya gelip işbirliği yapmak istemesinden ibaretti” diyerek bu toplantının AB ile herhangi bir alakası olmadığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı